Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: W miejscu elektrociepłowni na Garbarach powstanie nowa dzielnica. Zobacz, jak będzie wyglądała

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
1400 mieszkań na terenie po dawnej elektrociepłowni to tylko część projektu.Kolejny slajd-->
1400 mieszkań na terenie po dawnej elektrociepłowni to tylko część projektu.Kolejny slajd-->Robyg
Kilka dni temu został zburzony komin dawnej elektrociepłowni przy ul. Garbary w Poznaniu. To zapowiedź następujących tam zmian. Jak zapewnia deweloper, nieopodal Starego Miasta ma powstać nowoczesna część dzielnicy, atrakcyjna zarówno dla poznaniaków, jak i turystów.

Teren, o którym mowa pełnił funkcje przemysłowe od 1929 roku, kiedy na wyspie na Warcie powstała nowoczesna elektrownia do 2015 roku. Wtedy ostatecznie wygaszono elektrociepłownię (w którą elektrownia została przekształcona w latach 60. XX stulecia). Działka o powierzchni 10 ha została wystawiona na sprzedaż. W ubiegłym roku kupił ją Robyg - deweloper działający wcześniej w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku.

Sprawdź też:

Na terenie dawnej elektrociepłowni planuje wybudować 1400 mieszkań. Jednak część mieszkaniowa to tylko jeden z elementów inwestycji, której celem jest włączenie na powrót tego terenu w tkankę miejską.

Czytaj także

Podstawowe założenia inwestycji to otwarcie na rzekę, zachowanie historycznego charakteru dzielnicy, ale też wprowadzenie rozwiązań nowoczesnych rozwiązań przyjaznych środowisku. Wśród nich znajdą się między innymi instalacje fotowoltaiczne pozwalające wykorzystywać energię odnawialną, zbiorniki retencyjne, pozwalające wykorzystywać deszczówkę, zagospodarowanie zieleni.

- Jednym z kluczowych elementów dla nas są rewitalizacja i przywrócenie tego terenu mieszkańcom Poznania. Dużo mówi się o otwarciu Poznania na Wartę i nasza inwestycja ma wpisywać się w ten nurt. Nasze plany uwzględniają więc nie tylko budowę mieszkań ale w równym stopniu skupione są na ofercie usługowej, handlowej, gastronomicznej czy hotelowej. Nasze wszystkie inwestycje planujemy w oparciu o preferencje przyszłych mieszkańców, ale też w trosce o szerszy wymiar – społeczny. Z tego powodu nasze osiedla w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu w zdecydowanej większości mają charakter otwarty. Zależy nam na tym aby integrować mieszkańców z lokalnymi społecznościami i aby nasze osiedla tętniły życiem. Wierzymy że infrastruktura, którą przekazujemy mieszkańcom naszych osiedli służyć może i powinna nie tylko wąskiej grupie ale całemu miastu. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na zainwestowanie w Poznaniu ponad 20 mln złotych w infrastrukturę w tym m.in. w budowę dwóch mostów: nad Cybiną i nad kanałem Ulgi oraz kładki pieszo-rowerowej w kierunku Cytadeli. Te inwestycje infrastrukturalne będą wykorzystywane nie tylko przez mieszkańców naszego osiedla ale przez wszystkich Poznaniaków. Mimo, iż ściśle związane z budową naszego osiedla wpisywać się będą w plany „zbliżenia” Poznania do rzeki Warty– mówi Oscar Kazanelson, Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy ROBYG

Czytaj także

- Obserwujemy trendy społeczne i widzimy, że osiedla otwarte z dużą ilością punktów gastronomicznych i handlowych, z przedszkolami, placami zabaw, siłowniami zewnętrznymi są chętniej wybierane przez naszych klientów jako bardziej przyjazne. Tworzeniu więzi społecznych sprzyjają też liczne tereny zielone w tym zadrzewione skwery z ławeczkami oraz zielone place z licznymi nasadzeniami i urządzeniami do rekreacji. Dla klientów ważne są jednak nie tylko tereny zielone ale i podejście proekologiczne do całego otoczenia, co w naszej firmie wyrażamy poprzez odpowiedzialnie prowadzoną, przyjazną środowisku działalności. Wiemy jak istotna jest ochrona zasobów naturalnych, a stosowane na naszych osiedlach proekologiczne rozwiązania takie jak m.in. ogrody deszczowe, zielone dachy, pnącza na ścianach zewnętrznych, oświetlenie LED, panele fotowoltaiczne czy Robyg Smart House pozwalają nam wspólnie chronić środowisko naturalne przy jednoczesnym zmniejszaniu kosztów eksploatacyjnych mieszkań - podkreśla

Wszystko to ma sprawić, że teren stanie się atrakcyjną częścią Poznania, na wzór dzielnic w europejskich stolicach, łączących w sobie walory historyczne z wymaganiami współczesności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski