Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: W sąsiedztwie szpitala onkologicznego koło placu Bernardyńskiego jednak powstanie wielopoziomowy parking!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Przy ul. Marii Magdaleny, w sąsiedztwie placu Bernardyńskiego powstanie wielopoziomowy parking
Przy ul. Marii Magdaleny, w sąsiedztwie placu Bernardyńskiego powstanie wielopoziomowy parking Grzegorz Dembiński
Prawdopodobnie zbliża się koniec impasu parkingowego w rejonie rynku Bernardyńskiego. Od kilku lat nie kończy się tu dyskusja, jak zapewnić miejsca dla samochodów mieszkańców, kupców, ale także pacjentów i członków ich rodzin, przyjeżdżających do sąsiednich dwóch szpitali. Plany wybudowania parkingu pod powierzchnią targowiska nie wypaliły, ale za to teraz pojawiła się szansa na usytuowanie go w bliskim sąsiedztwie.

Jak informuje Rada Osiedla Stare Miasto przy ul. Marii Magdaleny 5, powstanie publiczny obiekt ochrony zdrowia. W związku z tą budową, a ściśle – w związku z fragmentem wolnej przestrzeni przy niej - Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji złożyło wniosek dotyczący wszczęciu postępowania administracyjnego.

Czytaj też: Poznań - nie ma miejsc do parkowania przy Placu Bernardyńskim, ale może go odciążyć parking wielopoziomowy

- To dobra wiadomość - przy skrzyżowaniu ulic Garbary i Marii Magdaleny powstać ma Ośrodek Protonoterapii wraz z towarzyszącą infrastrukturą, w tym wielopoziomowym parkingiem. Tę budowę planuje Wielkopolskie Centrum Onkologiczne. Do rozpoczęcia realizacji potrzeba jeszcze kilku decyzji – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Planowany parking wielopoziomowy jest inwestycją bardzo potrzebną z punktu widzenia pacjentów pobliskich szpitali i mieszkańców Starego Miasta.

Sprawdź też:

Staromiejscy radni o zamiarze podjęcia tej inwestycji usłyszeli już w ubiegłym roku, prosili jednak o sprecyzowanie informacji pod kątem towarzyszącej planowanemu budynkowi infrastruktury, w tym właśnie pod kątem parkingu. Jak podkreślali, plac Bernardyński ma fundamentalne znaczenie dla komunikacji w tym rejonie: tu dojeżdżają ludzie na rynek (zarówno kupujący, przyjeżdżający na zakupy, jak i sami kupcy, którzy potrzebują miejsca, by dostarczyć i rozładować towar), do kościoła, do szpitala przy ul. Długiej i do Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego, tu też starają się znaleźć miejsca parkingowe petenci firm i instytucji ulokowanych w ścisłym centrum.

Dość powiedzieć, że szpitalnych miejsc parkingowych jest zaledwie 55, przy zapotrzebowaniu nieporównywalnie większym: samych pracowników jest prawie tysiąc, a co mówić o potrzebach pacjentów z ciężkimi chorobami, po amputacjach kończyn, którzy muszą być dowiezieni samochodem. A o tym, że sytuacja parkingowa tutaj jest bardzo zła, może świadczyć też ciągły proceder parkowania samochodów tuż przy, a nawet niekiedy na przystanku autobusowym.

Miejska spółka, jaką jest Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji, poszukuje wsparcia dla inwestycji i już zgłosiła projekt budynku szpitalnego i parkingu na listę obiektów o znaczeniu strategicznym dla regionu w planowaniu na lata 2020 – 2027, będzie go także zapowiadać w planowaniu budżetu Miasta Poznania 2020 oraz do wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2020 – 2024.

Sprawdź też:

- Rezygnacja z parkingu pod placem Bernardyńskim była słuszną decyzją miasta – mówi Tomasz Dworek. - Z jednej strony obok jest parking przy ul. Za Bramką, co oznacza, że w chociaż pewnym stopniu można zaspokoić potrzeby parkingowe – nie ma sytuacji beznadziejnej, ponadto taka budowa mogłaby być wstrzymana i mocno utrudniona ze względu na kwestie archeologiczne. Pracownicy szpitala przy Długiej mówią o podziemnych korytarzach pomiędzy kościołem Bernardynów a klasztorem Sióstr Bernardynek i z tego, co wiem, taką możliwość zakładał także prof. Jacek Wiesiołowski. A ponadto – co jest też ważne – nie wiadomo, czy kupcy handlujący na rynku byliby skłonni przerwać pracę i przenieść się na inne place handlowe i czy spodziewane duże koszty budowy miałyby uzasadnienie.

Jeśli przy ul. Marii Magdaleny powstałby wielopoziomowy parking, to powinien on być dostępny zarówno dla pacjentów centrum onkologii, jak i poznaniaków. Dlatego radni uważają, że konieczne jest finansowanie projektu z różnych źródeł – zarówno ze strony wojewody (działka należy do Skarbu Państwa), samorządu (wszakże marszałkowi województwa podlega opieka zdrowotna), jak i miasta. Budowa obiektu wraz z parkingiem mogłaby zająć trzy lata, a jej koszt w ubiegłym roku oceniany był na około 60 mln zł netto. Dziś, przy wyższych kosztach wykonawczych - zapewne koszt byłby wyższy.

Zobacz też:

Mistrzowie parkowania nie przestają zadziwiać! Można ich spotkać w każdym większym mieście. Świętych krów, które za nic mają przepisy, nie brakuje też w Poznaniu. Ich udokumentowane wyczyny można znaleźć m.in. na specjalnych facebookowych stronach. Zobaczcie, jak się parkuje w stolicy Wielkopolski!

Poznańskie święte krowy zaparkują wszędzie. Naprawdę potrafi...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski