Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: W urzędzie miasta bezpłatnie wykonasz badania na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Poświęć 15 minut na badanie przeciwko HCV

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Trwające kilka minut badanie jest bardzo ważne - szybki test wykrywa zakażenie wirusem HCV, który powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Zarazić się nim można poprzez kontakt z krwią chorego.
Trwające kilka minut badanie jest bardzo ważne - szybki test wykrywa zakażenie wirusem HCV, który powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Zarazić się nim można poprzez kontakt z krwią chorego. pixabay
Rusza akcja bezpłatnych badań przesiewowych przeciwko HCV. Badanie, które może wykryć zapalenie wątroby, trwa mniej niż 20 minut i można je wykonać w urzędzie miasta.

W Polsce, jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, liczba osób aktywnie zakażonych HCV wynosi ok. 230 tys. Co roku rejestruje się 2-3 tys. nowych zachorowań. Większość diagnozowanych przypadków (95 proc.) to postaci przewlekłe WZW C.

Z obserwacji epidemiologów wynika, że w ostatnich latach nastąpił wzrost liczby wykrywanych przypadków zapalenia wątroby spowodowanego przez wirus typu C. Wciąż jednak ocenia się, że przypadki zakażeń rejestrowane w systemie nadzoru epidemiologicznego nie odzwierciedlają rzeczywistej skali zachorowań. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że choroba najczęściej nie daje wyraźnych objawów, dlatego przez wiele lat może pozostać niewykryta. Szacuje się, że tylko co dziesiąty dorosły z WZW C wie o swojej chorobie.

Jak dochodzi do zakażenia wirusem HCV?

Do zakażenia wirusem HCV dochodzi jedynie w przypadku przerwania ciągłości tkanek, np. nakłucia czy rozcięcia skóry lub błony śluzowej. W Polsce do zakażeń HCV dochodzi najczęściej w trakcie zabiegów medycznych takich jak:

  • zastrzyki,
  • zabiegi chirurgiczne
  • zabiegi stomatologiczne
  • pobranie krwi – czyli związanych z naruszaniem ciągłości tkanek.

Wirus przekazywany jest także podczas zabiegów kosmetycznych wykonywanych przy użyciu niesterylnych ostrych narzędzi. Zagrożenie pojawia się m.in. przy zabiegach medycyny estetycznej związanych z nakłuciami, w czasie piercingu, tatuażu, manicure i pedicure.

Czy jestem zakażony wirusem HCV?

Podstawowym badaniem przesiewowym zalecanym w celu wykrycia zakażenia jest badanie krwi na obecność przeciwciał anty-HCV. Wynik dodatni świadczy o tym, że pacjent miał kontakt z wirusem, co jednak nie jest jednoznaczne ze stwierdzeniem aktualnego zakażenia HCV. Wtedy zaleca się kolejne badanie z krwi – test na obecność materiału genetycznego, czyli HCV RNA.

Poznań: Bezpłatne badanie w urzędzie miasta w ramach akcji "Test na HCV - prosty krok do zdrowia".

Badanie polega na wykonaniu testu z kropli krwi na obecność przeciwciał anty-HCV. Jest błyskawiczne: razem z podaniem wyniku trwa około 20 minut. Aby zrobić badanie, nie trzeba być na czczo, skorzystać mogą z niego wszyscy chętni, bez ograniczeń wiekowych.

Zbadać się przeciwko HCV w urzędzie miasta można w następujących terminach:

  • 25 września w godz. 11-15 - budynek Urzędu Miasta Poznania przy ul. Gronowej 22a (pomieszczenie dla rodzica z dzieckiem nr 17),
  • 21 października w godz. 11-15 - budynek Urzędu Miasta Poznania przy ul. 3 Maja 46 (sala obsługi klienta na parterze),
  • 22 października w godz. 11-15 - budynek Urzędu Miasta Poznania przy ul. Jana Matejki 50 (sala konferencyjna nr 7).

Realizatorem badań przesiewowych jest Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej. Akcja pod nazwą "Test na HCV - prosty krok do zdrowia" realizowana jest w ramach Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych w kierunku HCV i objęta patronatem Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Fundacji Gwiazda Nadziei oraz Koalicji Hepatologicznej.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski