Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wakacje w mieście? Zwiedź forty Twierdzy Poznań!

Elżbieta Podolska
Twierdza Poznań może być wielką atrakcją stolicy Wielkopolski. Może, bo od wielu lat trwa dyskusja nad tym, by powstała trasa turystyczna łącząca forty, które jeszcze nie uległy zniszczeniu.

Jest już jednak postęp - dwa forty można zwiedzać w każdy weekend i koniecznie trzeba się tam wybrać, żeby zobaczyć, w jakiej ciasnocie spali żołnierze, jak wyglądały latryny i czy mogli z nich strzelać, czy wróg mógł podjeść pod fort niezauważony i jak strzelano z największego działa?

Jako pierwszy swoje podwoje dla zwiedzających otworzył Fort 3, który znajduje się na terenie Nowego ZOO. Wchodzi się do niego przez drewniany most nad fosą, która ma długość 850 metrów i szerokość 9. Co ciekawe podczas II wojny światowej część fosy została zadaszona i produkowano tutaj samoloty wojskowe.

Wchodząc do środka czuje się powiew zimna. Warto pamiętać o zabraniu swetra, nawet kiedy na dworze jest upał. Gigantyczne korytarze. Mury, które mają nawet do 2,5 metra grubości robią naprawdę duże wrażenie. Przewodnicy, którzy oprowadzają po forcie to pasjonaci i wiedza o nim nieomal wszystko.

Podczas zwiedzania można zajrzeć do pomieszczeń mieszkalnych. Dzisiaj nie ma już stropów, ale widać, jak niegdyś mieszkali żołnierze. W forcie były też 3 lazarety, 3 spiżarnie, kuchnia i piekarnia. Oblężony fort mógł wytrzymać ok. 3 miesięcy bez dostaw żywności. Największe wrażenie robią prochownie, aż wierzyć się nie chce, że przechowywano tutaj 35 ton prochu.

Przewodnikami są członkowie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji, którzy społecznie dbają o fort i doprowadzi do tego, że można po nim oprowadzać wycieczki.

Wydawałoby się, że każdy z fortów (a na początku było ich 18) wyglądał tak samo, ale kto wybierze się na kolejną wycieczkę na Bonin do fortu Va nie będzie zawiedziony.

Zbudowany został w latach 1887-1890, przez armię pruską (ale za francuskie pieniądze pochodzące z wojennej kontrybucji. Otoczony jest suchą fosą o długości ponad 500 metrów, głębokości 5,5 metra i szerokości 9 metrów, do której dostępu strzegą 3 kaponiery. W sumie to 30 tysięcy metrów powierzchni.

Ogromy korytarz ginący w mroku, pomieszczenia, w których jednocześnie mogło spać 50 żołnierzy, dobrze zachowana żołnierska latryna, niesamowite tunele prowadzące w głąb ziemi i wiele innych niespodzianek czeka na zwiedzających.

To dzięki członkom ze Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji Kernwerk fort można zwiedzać. Cały czas trwają tam prace porządkowe i rekonstrukcyjne, oczyszczanie fosy, wywożenie gruzu i ton śmieci gromadzonych tutaj przez lata.

Fort 3 Fort znajduje się na terenie Nowego Zoo w Poznaniu, przy ul. Krańcowej 81, dlatego żeby go zwiedzić, oprócz biletu na Fort, należy wykupić bilet do Zoo. Fort Va położony jest przy ul. Szanieckiego.

Trasy czynne są we wszystkie soboty, niedziele i święta, w godzinach od 11 do 18 (ostatnie wejście godz. 17). Oprowadzanie z przewodnikiem w godzinach 11, 12.30, 14, 15.30, 17. Ceny biletów : normalny - 8 zł, ulgowy - 6 zł. Czas zwiedzania: około 1 godziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski