18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Walczą o nazwę "Bałtyk" dla przystanku [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

BOK
Pierwszy seans w kinie "Bałtyk" odbył się 8 lipca 1929 r.  (kino funkcjonowało pod różnymi nazwami: "Stylowe", "Oświatowe", a od 1945 r. jako "Bałtyk). Ostatni film "cinema Paradiso" wyświetlono w nim 19 lipca 2002 r. Zdjęcia nadesłał nam nasz czytelnik
Pierwszy seans w kinie "Bałtyk" odbył się 8 lipca 1929 r. (kino funkcjonowało pod różnymi nazwami: "Stylowe", "Oświatowe", a od 1945 r. jako "Bałtyk). Ostatni film "cinema Paradiso" wyświetlono w nim 19 lipca 2002 r. Zdjęcia nadesłał nam nasz czytelnik Antoni Wnuk
"Głos" zaproponował, by zostawić nazwę Bałtyk nie tylko dla przystanku tramwajowego, ale i autobusowego. A także ustawić tablicę SIM (System Informacji Miejskiej), informującą o genezie tej nazwy. Przypomnijmy, że tydzień temu podczas wtorkowej sesji Rada Miasta przystała na zmianę nazewnictwa przystanku autobusowego, zaproponowaną przez Zarząd Transportu Miejskiego.

Nie spodziewaliśmy się takiej liczby telefonów oraz maili. w obronie nazwy Bałtyk dla przystanku autobusowego. Wielu poznaniaków odpowiedziało na nasz apel.

CZYTAJ TEŻ:
POZNAŃ: ZOSTAWCIE NAM BAŁTYK

Gdzie jest Bałtyk? - Każdy poznaniak wie - przekonuje pani Nina. - Pamiętam, jak umawiałam się na randki pod zegarem. W kinie oglądaliśmy dobre filmy. Nie zabierajcie nam naszego BAŁTYKU! To miejsce kultowe dla mojego pokolenia.

- Popieram zamiar zostawienia Bałtyku. A inicjatywa z tablicami jest świetna - wtóruje Piotr Zakens. - Kto w ogóle wpadł na pomysł zmieniania nazwy? Przecież to kawał historii Poznania.

Nie wszyscy jednak są jednomyślni w tej kwestii. Internauta "dbc" pyta: "Po co bardzo ważny i charakterystyczny punkt w mieście ma mieć nazwę czegoś, czego nie ma? Wszyscy młodzi poznaniacy, jak i przyjezdni mówią na te okolicę Kaponiera tudzież Kapo". A "Poznanianin" ironizuje: "Może przywrócić obowiązkowo dorożki na Łazarzu, a nazwę przystanku zmienić na Pole, bo przed kinem było pole uprawne. Dlaczego starcy z taką zażartością narzucają przyszłym pokoleniom swoje chore wizje? Było minęło."

Ale takich głosów jest niewiele i spotykają się z natychmiastową ripostą. "Myszor" odpowiada: " Mam 29 lat i jestem za nazwą Bałtyk. Nie jestem dziadkiem, a pamiętam jak chodziłem do tego kina z rodzicami, a potem do mlecznego na naleśniki! W tamtych kinach panowała fajna atmosfera, nie to co w dzisiejszych multipleksach - na dzień dobry czujesz zapach całodniowego prażenia popcornu".

18-letnia Pola, która jest do nazwy Bałtyk przywiązana, napisała: " Warto zachować nazwy kojarzące się z dawnym życiem kulturalnym. Warto opowiadać młodym ludziom o tym, jak kiedyś wyglądał Poznań i skąd pochodzą nazwy miejsc". Także Michał Walczak, reprezentujący młodsze pokolenie poznaniaków, ma nadzieję, że Bałtyk powróci na swoje miejsce.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski