Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań walkę o czyste powietrze zaczyna od.... siebie, by dać przykład mieszkańcom

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Niedawno budynki ZKZL przy ul. Drzymały zostały przyłączone do cieplika miejskiego. Miasto ma w planach do 2023 roku przyłączyć wszystkie.
Niedawno budynki ZKZL przy ul. Drzymały zostały przyłączone do cieplika miejskiego. Miasto ma w planach do 2023 roku przyłączyć wszystkie. Łukasz Gdak
Miasto Poznań w walce o czyste powietrze chce przeznaczyć 52 mln złotych na termomodernizację i przyłączenie do cieplika miejskiego wszystkich miejskich budynków. Miałoby to nastąpić do 2023 roku.

Poznań chce dać dobry przykład mieszkańcom w walce o czyste powietrze. Dlatego zapowiada, że wszystkie budynki miejskie będą ogrzewane w sposób bardziej ekologiczny.

- W tej chwili zinwentaryzowaliśmy budynki i mieszkania komunalne należące do miasta. Zgodnie z programem, który wdrażamy, do 2023 chcemy, by wszystkie te obiekty były przyłączone do cieplika miejskiego - zapowiada Katarzyna Kierzek-Koperska, wiceprezydent Poznania. Dodaje, że na walkę o czyste powietrze Rada Miasta jeszcze w grudniu podjęła uchwałę zwiększającą środki na te cele. - Będziemy jednak wnioskować o jeszcze większe podniesienie tej kwoty w budżecie na 2019 roku do wysokości zaplanowanych podłączeń mieszkań komunalnych w tym roku.

Całkowity koszt projektu ma wynieść około 52 mln złotych. Prowadzone są w tym zakresie rozmowy z Veolią.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych i przyłączamy budynki miejskie każdego roku. W 2018 przyłączyliśmy 4 nowe budynki (ul. abp Dymka i Zawady) oraz 7 istniejących budynków przy Drzymały. W 2019 mamy w planach przyłączyć 16 budynków istniejących należących do ZKZL, a ponadto, jeśli chodzi o obiekty miejskie to jeszcze sześć nowych obiektów, w ramach współpracy z PIM, POSiR i wydziałem oświaty (jeden z nich to rozbudowywana szkoła) - potwierdza Bartłomiej Pawluk, dyrektor komunikacji i marketingu Veolia Energia Poznań SA.

Same przyłączenie budynków do cieplika miejskiego to jedno. Trzeba je również przygotować do tego, by ciepło z domów nie uciekało. Katarzyna Kierzek-Koperska zwraca uwagę, że może być z tym problem. - Na termomodernizację budynków mieszkalnych i działalności gospodarczej instytucje finansujące nie udzielają dotacji.

ZKZL w 2018 roku wykonał prace związane z termomodernizacją w 6 budynkach. Koszt wszystkich prac wyniósł 4,8 mln złotych. Szacowana kwota działań na 2019 rok to 17,5 mln zł.

- Posiadamy zidentyfikowane 52 budynki, jako wyposażone tylko w piece kaflowe oraz pozbawione bieżącej ciepłej wody. W budynkach tych znajduję się 1059 lokali, które ZKZL w latach 2019-2023 planuje zmodernizować poprzez podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej i zapewnić w nich centralne ogrzewanie oraz bieżącą ciepłą wodę. Na rok 2019 przewidziana jest też inwentaryzacja zasobu miejskiego obejmująca również sposób ogrzewania w poszczególnym mieszkaniach, tak żeby móc podejmować dalsze działania mające na celu likwidację kolejnych pieców na paliwo stałe - mówi Adrian Kaczmarek z ZKZL.

Jedynymi budynkami, które nie zmienią sposobu ogrzewania to baraki. - Mają one zostać wyburzone, zwalniając miejsce pod kolejne pola inwestycyjne - tłumaczy Adrian Kaczmarek.

Katarzyna Kierzek-Koperska ma jeszcze jeden pomysł, by sprawić, by ogrzewanie miejskich budynków było bardziej ekologiczne. - Do tej pory nie wykorzystywane są odnawialne źródła energii. Będę więc przekonywać, by takie rozwiązania wprowadzić na budynkach użyteczności publicznej, należących do miastach. Warto też zastanowić się nad budynkami pasywnymi - mówi.

W tym roku miasto także kontynuuje miejski program Kawka-Bis, 2 miliony złotych przeznacza na wymianę ogrzewania w prywatnych nieruchomościach. Wnioski wciąż można składać.

- Niestety, lata ubiegłe pokazały, że pula przeznaczona na realizację tego zadania nie jest w pełni wykorzystywana. To pokazuje, że ludzie nie korzystają z tej możliwości. Dlatego potrzebna jest edukacja i promocja w tym zakresie – wskazuje Katarzyna Kierzek-Koperska. Dodaje, że będzie starała się zwiększyć pule pieniędzy w ramach programu Kawka-Bis.

POLECAMY:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski