Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Warty Poznań nie stać na wynajęcie Stadionu Miejskiego. Tańszy jest remont "Ogródka"...

Maciej Roik
Prace remontowe w "Ogródku" przy Drodze Dębińskiej kosztowało 1,5 mln złotych
Prace remontowe w "Ogródku" przy Drodze Dębińskiej kosztowało 1,5 mln złotych Paweł Miecznik
Za wynajęcie płyty boiska, dwóch szatni oraz trybuny na pięć tysięcy miejsc na jeden sezon, Warta Poznań miała zapłacić operatorowi Stadionu Miejskiego 1 mln 50 tys. zł. To nie wszystko. Do tego dochodzą koszty organizacji meczów, wynoszące 765 tys. W sumie za wynajem i organizację 17 meczów, poznański klub pierwszoligowy musiałby zapłacić operatorowi stadionu przy Bułgarskiej 1 mln 815 tysięcy złotych (cena nie uwzględnia meczów pucharowych) .

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

- Warta Poznań chciałaby grać na Stadionie Miejskim, ale po prostu jej na to nie stać - podkreśla Izabella Łukomska-Pyżalaska, prezes poznańskiej drużyny. - Poprzednia umowa z miastem opiewała na kwotę 397 tys. zł brutto za sezon (wynajem), plus koszty organizacji spotkań.

Zdaniem przedstawicieli konsorcjum Marcelin Management i Lecha Poznań cena może się wydawać wysoka, ale z pewnością nie jest wygórowana. Bo korzystanie z tak dużego obiektu to spore koszty.

- Myśleliśmy o preferencyjnych warunkach dla Warty Poznań , ale prawda jest taka, że duży stadion generuje duże koszty, a drużyna, która na nim gra musi w nich partycypować - mówi Arkadiusz Kasprzak, wiceprezes poznańskiego Lecha. - To jest problem wielu innych takich obiektów na świecie. Kwota jaką podaliśmy była najniższą, jaką mogliśmy zaproponować.

Pytanie czy miasto mogło coś zrobić w kwestii ułatwienia korzystania z obiektu, przez poznańskie ikony sportu? Zdaniem osób, które negocjowały treść umowy między miastem, a konsorcjum Marcelin Management i Lecha Poznań, nie.

- Stadion został oddany w dzierżawę i nie było możliwości, by w umowie zastrzegać przywileje dla określonych drużyn - mówi Michał Prymas, wiceprezes spółki Euro Poznań 2012. - Układ jest w pełni czytelny. Lech płaci miastu za dzierżawę Stadionu
Miejskiego, a korzystają z niego te drużyny, które na to stać. Miasto nie ma możliwości, by dyktować operatorowi jak ma zarządzać obiektem.

Z powodu kosztów, "Zieloni" nie zdecydowali się na wynajęcia obiektu. Zamiast tego, rozpoczęto remont "Ogródka" przy Drodze Dębińskiej. Do tej pory zbudowano trzy nowe boiska ( jedno główne i dwa treningowe). Prace kosztowały 1,5 mln złotych czyli mniej, niż wynajęcie obiektu przy Bułgarskiej na jeden sezon.

Na tym jednak nie koniec wydatków. Wkrótce na stadionie pojawi się też nowe oświetlenia (koszt to około 1 mln złotych), które będzie spełniać wymogi ekstraklasy. Poza tym stadion ma być pojemniejszy. Docelowo obiekt Warty ma pomieścić około 5 tys. kibiców (w tej chwili to 3 tys. miejsc).

W planach jest budowa trzech nowych trybun, ich zadaszenia, oświetlenia, systemu kas i kołowrotków, nowych szatni, sali konferencyjnej oraz miejsc dla mediów i kibiców gości. Dodatkowo w przyszłym roku, w miejscu giełdy kwiatowej ma powstać boisko ze sztuczną nawierzchnią i budynek z szatniami dla młodzieży.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski