Poznań wciąż toczy nierówną walkę ze smogiem. Uchwała antysmogowa, mycie ulic i drony to za mało?

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Poznański oddział Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska podsumował wstępnie 2019 rok pod kątem ilości dni z przekroczeniami szkodliwego dla zdrowia pyłu PM10. Zgodnie z danymi z jednej stacji przez 54 dni w 2019 roku oddychaliśmy szkodliwym powietrzem.
Poznański oddział Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska podsumował wstępnie 2019 rok pod kątem ilości dni z przekroczeniami szkodliwego dla zdrowia pyłu PM10. Zgodnie z danymi z jednej stacji przez 54 dni w 2019 roku oddychaliśmy szkodliwym powietrzem. Grzegorz Dembinski
W Poznaniu wciąż odnotowywane są przekroczenia szkodliwych dla zdrowia pyłów PM10. Jedna stacja wskazała, że złym powietrzem oddychaliśmy 54 razy w ciągu roku, więcej niż przewidują to przepisy. Czy to oznacza, że nie poradziliśmy sobie z problemem smogu?

Poznański oddział Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska podsumował wstępnie 2019 rok pod kątem liczby dni z przekroczeniami szkodliwego dla zdrowia pyłu PM10. W Polsce normą dobową dla pyłu PM10 jest 50 mikrogramów na metr sześcienny. Wartość ta może być przekroczona 35 razy w ciągu całego roku. Niestety, chociaż z roku na rok jest coraz lepiej, przekroczenia dobowe, jak i roczne, wciąż są odnotowywane.

Czytaj: Poznański program Kawka Bis. Miasto zachęca mieszkańców do dbania o jakość powietrza. Proponuje bezpłatną wymianę pieców

Dobra wiadomość jest jednak taka, że przekroczenia odnotowała tylko jedna z czterech stacji GIOŚ. Mowa o stacji przy ul. Dąbrowskiego, której pomiar wskazały na 54 dni smogowe w ciągu roku. Najgorzej sytuacja wyglądała w styczniu i kwietniu 2019 roku. Także koniec roku, gdy rozpoczął się sezon grzewczy, nie był najłatwiejszy dla mieszkańców Poznania.

Sprawdź też:

– W związku z tym można przypuszczać, że za ten stan odpowiada niska emisja z sektora komunalno-bytowego. W celu poprawy jakości powietrza należy kontynuować te działania, które mają na celu zmniejszenie zanieczyszczeń – mówi Maria Pułyk, naczelnik regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Poznaniu.

Smog w Poznaniu: mycie ulic, uchwała nie wystarczy?

Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania, przekonuje, że jest lepiej niż w zeszłym roku. – To efekt programu Kawka Bis oraz mycia ulic na mokro. W tym roku kontynuujemy te działania. Dodatkowo do walki z osobami, które palą niedozwolonymi substancjami, zdecydowaliśmy się używać na stałe drona - mówi.

Wg Komisji Europejskiej rocznie 40 tys. osób umiera na choroby wywołane smogiem. Czy coś jeszcze można zmienić, by było lepiej?

Trwa głosowanie...

Czy Poznań ma problem ze smogiem?

Głos Wielkopolski

– Zdajemy sobie sprawę, że najważniejszą kwestią jest budowanie świadomości ekologicznej, stąd liczne spotkania z mieszkańcami. W Poznaniu mamy do wymiany 25 tys. pieców, dlatego tworzymy warunki i pomoc finansową do walki z tym problemem. Mamy więcej działań prewencyjnych Eko Patrolu, policja kontynuuje kontrole w zakresie emitowanych przez pojazdy spalin. Prowadzimy również akcję z Veolią „Trzymaj ciepło”. W jej ramach bezpłatnie można zbadać warunki termiczne budynków. Chcielibyśmy też wystawiać wyższe mandaty, za palenie czym popadnie, ale to zmiana, którą musi procedować Sejm. Samo miasto nie może podnieść wysokości mandatów karnych – wymienia Kierzek-Koperska.

Czytaj: Smog w Poznaniu: Mieszkańcy palą, ponieważ nie wiedzą, że nie mogą

Z kolei Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego, podkreśla, że na terenie Poznania i województwa obowiązują tzw. uchwały antysmogowe, programy ochrony powietrza i... to powinno wystarczyć. – Skrupulatne wykonanie wszystkich zapisanych w nich działań spowoduje osiągnięcie norm jakości powietrza niezagrażających zdrowiu – uważa.

Smog w Poznaniu: pozew za niewystarczające działania miasta

Zdaniem społeczników z Poznańskiego Alarmu Smogowego nie jest tak dobrze, jakby miastu czy urzędowi marszałkowskiemu mogło się wydawać. Lechosław Lerczak z Polskiego Klubu Ekologicznego w 2019 roku pozwał prezydenta Poznania za niewystarczające działania w zakresie walki ze smogiem. Chociaż pozew oddalono, społecznicy wciąż starają się wpłynąć na władzę.

Sprawdź też:

– Właściwie od momentu wejścia w życie uchwały antysmogowej nie zadziało się nic więcej - komentuje Wojciech Augustyniak. – Mieszkańców często też zniechęcała biurokracja, by złożyć taki wniosek, więc nawet z tych dotacji nie korzystali. Od tego roku ma się to zmienić. Dopiero od tego roku zwiększono budżet do 10 mln zł, uproszczono też złożenie dokumentacji.

Jego zdaniem najbardziej udanym projektem w 2019 roku był pomiar smogu przez drony, jednak nie był to pomysł miasta, a radnego z Jeżyc - Filipa Schmidta zrealizowany w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. - Trudno więc ten sukces przypisać miastu - mówi Augustyniak. - Czekamy cały czas na program inwentaryzacji domów, by wiedzieć ile budynków mieszkalnych, nienależących do miasta, ogrzewanych jest węglem. Taka inwentaryzacja powinna być przeprowadzona już dwa lata temu, wraz z wejściem w życie uchwały antysmogowej.

Trwa głosowanie...

Jak walczyć ze smogiem?

Głos Wielkopolski

Powołując się na dane z Małopolski, Augustyniak uważa, że tylko w ten sposób można realnie wiedzieć, gdzie kierować środki na walkę ze smogiem. - Bez skutecznej inwentaryzacji, realizacja zapisów uchwały nie będzie do końca skuteczna. A przypomnijmy, że zgodnie z nią do 2023 roku mieszkańcy muszą zrezygnować z pieców bezklasowych - dodaje.

Zobacz:

Sprawdź też:

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek

Większa połowa aut w dieslu nie ma dpf i katalizatorów dlaczego te głąby z ratusza nic z tym nie robią!

K
Kasia

"na terenie Poznania i województwa obowiązują tzw. uchwały antysmogowe, programy ochrony powietrza i... to powinno wystarczyć."

Panie wiecznie zadowolony z Peło, no chyba jednak nie wystarcza ...

j
johny

Program miejski, program rządowy, program powiatowy, programy aglomeracyjne w transporcie, program dyskusji młodzieżowej o klimacie, program walki o zieleń, program transportu miejskiego....

Czy każdy samorządowiec musi swój program tworzyć, skoro temat ważny, to trzeba z najsilniejszym i najwięcej mogącym się sprzymierzyć i razem działać.

No ale WOLNE i smogowe MIASTO POZNAN...

y
yacholex

Na pytanie "Jak walczyć ze smogiem" Głos nie zamieścił prawidłowej odpowiedzi a brzmi ona "przywrócić stan klinów zieleni przewietrzających miasto z roku 1970"

G
Gall Anonim

"Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania, przekonuje, że jest lepiej niż w zeszłym roku. – To efekt programu Kawka Bis oraz mycia ulic na mokro.(...)"

Gratuluję samozadowolenia pani "K-K", podobnie jak przy pozwoleniu na odstrzał dzików w Poznaniu. Przykład pryncypała nie idzie w las!

M
Monika
29 stycznia, 10:24, Gość:

"Poznań wciąż toczy nierówną walkę ze smogiem." Niech Poznań da sobie spokój ze smogiem i rozpocznie nierówną walkę z głupotą decydentów nawiedzonych ideą "już ja was urządzę" i cwanie przed odpowiedzialnością chowających się za parawanem "konsultacji społecznych", które tylko i wyłącznie, złudnie dowartościowują tzw.społeczników.

Tak jest. Sodoma i gomora w tym Poznaniu . Konsultacje społeczne śmiechu warte. Łapę już położono na parku na Jezycach, a chciano przy Drodze Debinskiej naprzeciw Debiny.

K
KA

Bogusławski to typowy efekt partyjniactwa w zarzadzie urzędu ńarszałkowskego - nic nie wie, dyletant do potęgi entej. Kierzek-Koperska kłamie mówiąc, ze jest coraz lepiej. W 2019 było gorzej niz w 2018 (wg statystyk) a od 10 lat poziom smogu jest na tym samym poziomie. Kto widział mycie ulic na mokro tej zimy gdy nie ma mrozów? Brednie. Redaktor napisała bezkrytyczny artykuł, słaby

O
Olo

Co za głupota rządzących Poznaniem... to nie pył PM10 jest najgroźniejszy, lecz PM2.5!!! ON jest silnie rakotwórczy, A nasze jełopy to nie mierzą w Poznaniu, poza jedną stacją na Ogrodach! Kiedy był jeszcze mierzony w stacji na Polance, to w okresie jesienno-zimowym przekroczenia były prawie non-stop!! I to nawet 5-7 razy!

G
Gość

"Poznań wciąż toczy nierówną walkę ze smogiem." Niech Poznań da sobie spokój ze smogiem i rozpocznie nierówną walkę z głupotą decydentów nawiedzonych ideą "już ja was urządzę" i cwanie przed odpowiedzialnością chowających się za parawanem "konsultacji społecznych", które tylko i wyłącznie, złudnie dowartościowują tzw.społeczników.

W
Wkurzony

Brawo prezydencie! Rozwiązania "systemowe" odium na wszystko!! Najlepiej zmienić cały ten system . Jak na razie marazm i grzebanie raciczkami w błocie , sorry w betonie i dużo ględzenia!!!!

G
Gość

Ach jak pięknie wyszedł do wierzchu "Maniuś"- "ekogestapowiec" wielbiciel "przymusu, zakazów, nakazów, kontroli, inwentaryzacji, kar i wszelakich wymyślnych biurokratycznych szykan" oraz zabawek typu dron, hełm i karabin. Pewnie już ślini się, że mu z tych 10 mln zł wyrzucanych w "błoto" coś skapnie. Przepiękna puenta: "Właściwie od momentu wejścia w życie uchwały antysmogowej nie zadziało się nic więcej". Ale "długa antysmogowa armia ludzi dobrej woli - (czyt. tzw.społeczników prosto z Monty Pythona gorliwie uzasadniających sens własnego istnienia) - klasycznie zakończona "człowiekiem dobrej roboty" z genialnym pomysłem na zabawę z dronami rozgarniającymi smog śmigiełkami.(najbardziej udanym projektem w 2019 roku był pomiar smogu przez drony). Miło byłoby poznać nazwisko tego dobroczyńcy ludzkości "że jest lepiej.." bo to efekt jego decyzji "mycia ulic na mokro". Może ktoś zna odpowiedź na pytanie, kiedy wreszcie w Poznaniu pojawi się łebski gospodarz i zatrzyma tą lawinę forsy pakowaną w gwizdek oraz poronione pomysły, które niczego nie załatwiają i skieruje te miliony na oczywiste inwestycję, czyli podprowadzenie cieplika do dzielnic w których skandalicznie jeszcze go nie ma.

M
Maniuś

Paradoksalnie - gdyby nie komuna, to centrum miasta byłoby spowite w oparach smogowych (w latach 80-tych przymusowo wymieniano piece węglowe na gazowe lub elektryczny). Jak widać, tylko PRZYMUS daje efekty. Władza powinna zacząć od firm: każde przedsiębiorstwo powinno mieć zakaz używania pieców wielopaliwowych (wszystkie warsztaty, piekarnie czy punkty usługowe). Dodatkowo drony powinny non-stop kontrolować dzielnice mieszkalne PO GODZINIE 19:00 (a nie od 8:00-16:00 - czyli wtedy, gdy mało kto mocno grzeje).

A
Ala

Jaskowiak stworzył Eko miasto. Więcej deweloperów niech buduje.

Dodaj ogłoszenie