Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Więcej progów zwalniających na Jeżycach. Będą poduszki berlińskie, ale na podniesione skrzyżowania trzeba jeszcze poczekać

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Na Jeżyckich ulicach pojawią się poduszki berlińskie, które mają za zadanie zmuszać kierowców do zdjęcia nogi z pedału gazu - za to część skrzyżowań, które miały być przebudowywane, m.in. przy ul. Zwierzynieckiej i Gajowej, na razie zachowa swoją postać
Na Jeżyckich ulicach pojawią się poduszki berlińskie, które mają za zadanie zmuszać kierowców do zdjęcia nogi z pedału gazu - za to część skrzyżowań, które miały być przebudowywane, m.in. przy ul. Zwierzynieckiej i Gajowej, na razie zachowa swoją postać Waldemar Wylegalski
Poduszki berlińskie pojawią się w przyszłym roku na jeżyckich ulicach, za to nie będzie przebudowy dwóch skrzyżowań w osi ulicy Mylnej oraz skrzyżowania Zwierzynieckiej i Gajowej. Na Jeżycach piesi mają mieć więcej szans na przejście przez ulicę.

W czasie ostatniej, IX sesji Rady Osiedla Jeżyce przyjęto uchwałę o zmianie wydatków osiedla na przyszły rok. Radni musieli zweryfikować wcześniejsze plany, bo nie wszystkie zakładane przez nich działania zyskały aprobatę miasta.

- Zrezygnowaliśmy z przygotowania projektów przebudowy skrzyżowań Poznańska/Mylna i Jeżycka/Mylna na wyniesione równorzędne – informuje Marcin Kucza z Rady Osiedla Jeżyce. - Poczekać także musi modernizacja skrzyżowania ul. Zwierzynieckiej z ul. Gajową.

Przeznaczone na te cele pieniądze nie przepadają, będą przeznaczone na skuteczne elementy spowalniające ruch samochodowy na wybranych pięciu ulicach. Poduszki berlińskie, czyli progi spowalniające o takiej szerokości, by mogły przejechać obok nich rowery, a nad nimi autobusy, będą zamontowane na ulicach Sienkiewicza, Galla, Poznańskiej, Jeżyckiej i Kościelnej.

Takie lokalizacje wskazali wcześniej sami mieszkańcy. Przykładowo na ulicy Galla, choć dziurawej, jest problem z piratami drogowymi. Obok znajduje się ośrodek zdrowia i przedszkole, radni uznali więc, że warto tu zmusić szybko jadące samochody do przyhamowania. Co do ul. Poznańskiej, Jeżyckiej i Kościelnej, to mieszkańcy sami stwierdzili, że problem istnieje od wiaduktu w stronę Wielkopolskiej. Część środków zasili też konieczność utrzymania i rekultywacji zieleni, m.in. przy ul. Poznańskiej i ul. Jeżyckiej.

Czytaj też: Poznań: Zmiany na Jeżycach - podwyższone skrzyżowania i nowe przejścia dla pieszych [MAPY]

Wcześniej o przebudowie skrzyżowań na podniesione mówiono w kontekście zbiegu Polnej i Jackowskiego, Polnej i Szamarzewskiego, Poznańskiej i Kochanowskiego, Poznańskiej i Mylnej, Jeżyckiej i Kochanowskiego, Jeżyckiej i Mylnej, Janickiego i Nad Seganką, Szamarzewskiego i Wawrzyniaka, a także Jackowskiego i Wawrzyniaka.

Wspomniane skrzyżowanie ul. Zwierzynieckiej i Gajowej nie będzie na razie przebudowywane, bo najpierw trzeba wyznaczyć dwukierunkową drogę rowerową na ul. Zwierzynieckiej, między Kaponierą a ul. Gajową.

W przyszłym roku remont ma ruszyć przy ul. Wawrzyniaka, między ul. Bukowską a Dąbrowskiego, a także obok – na ul. Słowackiego, między ul. Wawrzyniaka a Kraszewskiego. Na przygotowanie koncepcji remontu i przebudowy tych odcinków zabezpieczono kwotę 30 tys. złotych.

- W dalszej kolejności będziemy działać w kierunku przygotowania projektu oraz zabezpieczenia środków na realizację tego wyczekiwanego remontu – podsumowuje radny Marcin Kucza.

Remont przy ul. Wawrzyniaka jest potrzebny tym bardziej, że nie można tymczasowo naprawiać chodnika, bo narażony jest i tak na uszkodzenia spowodowane przez parkujące samochody. Jest przy tym za wąski, by wbić w niego słupki uniemożliwiające parkowanie.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski