Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka przebudowa Starego Rynku w Poznaniu. Pojawią się drzewa, powstanie zbiornik retencyjny i podziemne kontenery. Budowa potrwa 2 lata

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Już w przyszłym roku rozpoczną się prace nad przebudową Starego Rynku.Przejdź do kolejnej wizualizacji --->
Już w przyszłym roku rozpoczną się prace nad przebudową Starego Rynku.Przejdź do kolejnej wizualizacji --->Demiurg
Stary Rynek w Poznaniu i okoliczne ulice staną się placem budowy, polegającej nie tylko na zmianie bruku, ale też na wymianie infrastruktury podziemnej, budowie podziemnych zbiorników wodnych i zbiorników na śmieci, czy przebudowie Galerii Arsenał i Pasażu Kultury. Co ważne – na Starym Rynku pojawią się też drzewa! Ale miasto musi tak zorganizować prace, by zapewnić funkcjonowanie lokalom gastronomicznym i usługowym, a także – by nie podciąć turystyki, koncentrującej się na poznańskim rynku. Początek prac przewidziano na 2021 rok.

Remont płyty Starego Rynku i ulic, które nie miały w ostatnim czasie wymienianej nawierzchni, rozpocznie się po sezonie gastronomicznym w 2021 roku i potrwa do 2023 roku.

Stary Rynek w Poznaniu: czy będzie zamknięty?

- To duże logistyczne przedsięwzięcie, nad którym prace już trwają – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. - Trzeba zadbać o interes żyjących tu i pracujących ludzi, by zapewnić im funkcjonowanie w tym czasie, by nie okazało się, że przez ten czas tutejsza gastronomia nie będzie miała klientów, którzy nie przebiją się przez plac budowy.

Czytaj też: Kierowco, uważaj! Możesz stracić prawo jazdy za... gwałtowne hamowanie i niebezpieczne wyprzedzanie

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, miejscy urzędnicy i radni Rady Osiedla Stare Miasto spotkali się więc z lokalnymi przedsiębiorcami, restauratorami i właścicielami nieruchomości, by przedstawić koncepcję przebudowy Starego Rynku. W bardzo konkretnej, rzeczowej dyskusji przedstawiono wizję, od razu ustosunkowując się do podnoszonych od dawna postulatów.

Sprawdź też:

Stary Rynek w Poznaniu: co się zmieni?

- Pojawią się na przykład podziemne kontenery na odpady, co ma rozwiązać wstydliwy problem z koszami na śmieci, stojącymi za ratuszem – mówi Alicja Wilak, przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Miasto. - Naturalnie od razu będzie uwzględniona selekcja odpadów. Inną nową, a niezwykle ważną rzeczą będzie budowa podziemnego zbiornika retencyjnego o pojemności tysiąca metrów sześciennych, co będzie zapobiegać zalewaniu kamienic.

Miasto chce by prace były tak prowadzone, by był zapewniony dostęp do lokali gastronomicznych, a turyści mogli np. podziwiać koziołki.

Sprawdź też: 40 tysięcy kierowców straci prawo jazdy w 2021 roku? Nadchodzi rewolucja w prawie o ruchu drogowym: zobacz najważniejsze zmiany

Na liście inwestycji znajdziemy przede wszystkim wymianę kostki brukowej. Stara kostka będzie zdjęta i na nowo ułożona, na nowym podłożu w części rynku, tuż przy Ratuszu. Na większości powierzchni rynku pojawi się za to nowa kostka, kamienna. Powierzchnia będzie oczywiście wyrównana, obniżone krawężniki, pojawią się nowe chodniki, także na przyległych ulicach (do pierwszych skrzyżowań, za wyjątkiem Zamkowej).

Miasto chciałoby zachować zabytkowy, tak chwalony przez turystów „stary” charakter uliczek, więc po wzmocnieniu i wyrównaniu podłoża, nie można wykluczyć, że będzie na nich układana kostka z rynku. Wcześniej miasto chce sprawdzić i wymienić całą podziemną infrastrukturę, by przedłużyć jej żywot i uniknąć potencjalnych awarii spowodowanych zużyciem, które powodowałyby konieczność burzenia nowej nawierzchni. Cała przestrzeń rynku ma zyskać nowe oświetlenie, ławki, i meble miejskie, toalety publiczne (może też podziemne), będzie przyjazna dla osób niepełnosprawnych, a także – bardziej ekologiczna.

Sprawdź też:

- Pojawią się drzewa: przynajmniej kilka, choć chcemy, by było ich jak najwięcej – obiecuje Tomasz Dworek. - Być może będą sadzone w rejonie Galerii Arsenał i muzeum wojskowego. Sama Galeria będzie przebudowana i zyska większą przestrzeń wystawienniczą, podobnie przebudowany będzie Pasaż Kultury.

Koszt całej przebudowy ocenia się na 54 miliony złotych, z czego około 30 milionów, pochodzić będzie z dofinansowania unijnego.

ZOBACZ TEŻ:

Pamiętacie Poznań bez Starego Browaru, Kupca Poznańskiego, Avenidy oraz... bez korków? Zobaczcie 50 zdjęć miasta sprzed niespełna trzydziestu lat. Tak wyglądał Poznań w latach dziewięćdziesiątych. Wielu z tych miejsc możecie dziś nie poznać!Na zdjęciu Stary Rynek w Poznaniu.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc możesz dziś ...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski