18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wmurują akt erekcyjny pod obelisk Romana Wilhelmiego [ZDJĘCIA]

ELKA
Rzeźba Romana Wilhelmiego zostanie odsłonięta 3 listopada.
Rzeźba Romana Wilhelmiego zostanie odsłonięta 3 listopada.
Przy ulicy Masztalarskiej w poniedziałek w samo południe zostanie wmurowany akt erekcyjny pod obelisk Romana Wilhelmiego, wielkiego polskiego aktora. Stanie na skwerze imienia mistrza, w pobliżu Sceny na Piętrze, gdzie odbyła się ostatnia premiera z udziałem aktora.

Obelisk odsłonięty ma być 3 listopada, w 21. rocznicę śmierci poznaniaka Romana Wilhelmiego. Tutaj chodził do szkoły, jako piętnastolatek uczestniczył w konkursie recytatorskim organizowanym przez poznańskie radio, a także uczęszczał do Szkoły Reżyserii i Inżynierii Teatru w Poznaniu. Już jako aktor bardzo chętnie przyjeżdżał do stolicy Wielkopolski z kolejnymi spektaklami.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

- Wmurowanie kamienia węgielnego pod obelisk Romana Wilhelmiego, a następnie jego odsłonięcie przypada w bardzo szczególnym sezonie dla Fundacji sceny na piętrze Tespis, która jest pomysłodawcą jego postawienia. Obchodzimy bowiem 20-lecie naszego istnienia - mówi Romuald Grząślewicz, prezes Fundacji. - To nasz wkład w historię miasta - upamiętnienie kolejnego wybitnego poznaniaka, o którym jeszcze kilka lat temu niewiele osób wiedziało, że właśnie z tego miasta pochodził.
To jedno z najważniejszych dzieł Fundacji, ale stworzone wraz z poznaniakami, bowiem to oni właśnie zbierali fundusze na postawienie pomnika.

- Ofiarodawców było bardzo wielu, od wielkich firm, po osoby prywatne - mówi Romuald Grząślewicz. - Tak samo jak kwoty od kilku tysięcy po kilka złotych. Co ważne idea postawienia pomnika mistrzowi poruszyła poznaniaków. Wystarczył rok i dopięliśmy celu.

Autorem obelisku jest znakomity poznański rzeźbiarz, Roman Kosmala.

- Chciałem, aby był taki, jakim zapamiętali go widzowie i ja sam. Jednocześnie wydawało mi się, że będzie wyglądał lepiej lekko zamyślony z pojawiającym się w kąciku ust uśmiechem, niż roześmiany i rozbawiony - twierdzi Roman Kosmala.

W specjalnej tubie wraz z aktem erekcyjnym zamurowane zostaną także: najnowsze wydawnictwo poświęcone historii Fundacji z całą historią powstania obelisku, zdjęcia i wydanie Głosu Wielkopolskiego, by było świadectwem tego wszystkiego, co działo się tego dnia w Poznaniu.

Fundacja sceny na piętrze Tespis zaprasza wszystkich na Skwer im. Romana Wilhelmiego, by byli świadkami tego wydarzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski