Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wojewoda unieważnił Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym, którą przyjęli poznańscy radni

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Przyjęcie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym w Poznaniu spotkało się z krytyką części mieszkańców.
Przyjęcie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym w Poznaniu spotkało się z krytyką części mieszkańców. Łukasz Gdak
Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk unieważnił przyjętą w lutym przez poznańskich radnych Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Wokół karty od samego początku było wiele kontrowersji.

W połowie lutego poznańscy radni przyjęli Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym, co spotkało się z głosami oburzenia części protestujących mieszkańców. Ich zdaniem karta promuje ona ideologię gender, ogranicza prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami i uderza w rodzinę.

– Nikt nie jest przeciwko równości kobiet i mężczyzn jako obywateli tego kraju – zaznaczał Przemysław Alexandrowicz, szef klubu radnych PiS.

Sprawdź też:

Przeciwnicy karty twierdzą, że ingeruje ona w prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnym światopoglądem, zachęca do niestereotypowych zachowań i ról społecznych (męskie sporty i zawody dla dziewcząt, a dla chłopców rolę, w których najczęściej występują kobiety), wtrąca się w programy nauczania, przedstawia rodzinę, małżeństwo, macierzyństwo i ojcostwo w niekorzystnym świetle, promuje LGBTQ+.

Przeciwnicy karty równości wskazują, że jest ona niepotrzebna, bo równe prawa kobiet i mężczyzn są zapisane w konstytucji.

Przed wtorkową sesją skrzynki mailowe poznańskich radnych zostały zapchane mailami z apelem, aby nie przyjmować Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. We wtorek przeciwnicy karty tłumnie przyszli na sesję. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań przyjął Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn m...

Tych obaw nie podzielali poznańscy radni, którzy przegłosowali kartę. Teraz jednak, jak podaje Radio Poznań, została ona unieważniona przez wojewodę wielkopolskiego.

Prawnicy wojewody mieli uznać, że nie było podstaw prawnych do przyjęcia takiej karty, a radni przekroczyli swoje kompetencje.

Czytaj też: Czy równość kobiety i mężczyzny zagraża rodzinom w Poznaniu? Co zawiera Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym?

Niewykluczone, że radni Koalicji Obywatelskiej zaskarżą decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zobacz też:

Tegoroczny Marsz Równości jest szesnastym w historii, który przechodzi ulicami Poznania. Rozpoczął się o godz. 14 w sobotę, 6 lipca na Moście Rocha. Poprzedził go Pride Piknik na Kontener Art w Starym Korycie Warty. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Marsz Równości 2019 w Poznaniu. Przemarsz środowisk LGBT+ pr...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski