MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wokół Jeziora Maltańskiego będą zielone dachy i czysta woda - to główne założenia projektów nowej plaży

NM
W środę, 9 stycznia, rozstrzygnięto konkurs na koncepcję plaży i kąpieliska nad Jeziorem Maltańskim. Sprawdź, jak będzie wyglądała plaża nad Maltą.
W środę, 9 stycznia, rozstrzygnięto konkurs na koncepcję plaży i kąpieliska nad Jeziorem Maltańskim. Sprawdź, jak będzie wyglądała plaża nad Maltą. www.wojtowiczarchitecture.pl
W środę, 9 stycznia, rozstrzygnięto konkurs na koncepcję plaży i kąpieliska nad Jeziorem Maltańskim. Sprawdź, jak będzie wyglądała plaża nad Maltą.

Spośród 10 pracowni architektonicznych z całej Polski, które jeszcze w październiku ubiegłego roku przedstawiły swoje wizje na teren kąpieliska nad Jeziorem Maltańskim, członkowie sądu konkursowego zaprosili do finału cztery pracownie.

W środę odbył się drugi etap konkursu. Finalnie sąd rekomendował do realizacji dwa projekty. Pierwszy z nich należy do pracowni Front Architects. Autorami drugiej koncepcji są Jakub Wójtowicz i Filip Zieliński.

Pomysł pracowni Front Architects zakłada stworzenie obiektów wkomponowanych w skarpę, takich, jak gastronomia, wypożyczalnia sprzętu sportowego i toalety. Każdy z nich zostanie pokryty zielonym dachem, tworząc w ten sposób centralną część plaży.

- Powstałe obiekty stworzyły funkcjonalnie atrakcyjny ciąg wzdłuż projektowanej promenadę na poziomie plaży. Kompozycja oddzielnych pawilonów z tarasami zorientowanymi w różnych kierunkach umożliwia kadrowanie interesujących widoków na jezioro. Na uwagę zasługuje próba oddzielenia ruchu pieszego i rowerowego - czytamy w opinii sądu konkursowego.

Drugi z projektów został wybrany ze względu na ciekawy pomysł oczyszczenia wody.

- Koncepcja zakłada domknięcie kwartałów wody poprzez rozbudowanie istniejącej infrastruktury pomostów oraz instalację basenów regenerujących po obu stronach kąpieliska. Ograniczenie niekontrolowanego przepływu wody oraz wymiana podłoża kąpieliska pozwala na racjonalną filtrację, a co za tym idzie umożliwia poprawę stanu czystości wody w obrębie pomostów i plaży - piszą twórcy projektu.

- Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji będą obecnie starały się o uzyskanie finansowania dla modernizacji kąpieliska w budżecie miasta. Na dzień dzisiejszy trudno określić datę oddania do użytku zmodernizowanej plaży, ale podejmujemy działania by kąpielisko nad Maltą uzyskało nowoczesny, funkcjonalny i przyjazny mieszkańcom kształt w możliwie krótkim czasie - mówi Filip Borowiak, rzecznik POSiR.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski