Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wolne Tory to będzie rządowa perła czy poznański plac Poczdamski?

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Wolne Tory mają być „perłą w koronie”, wizytówką miasta, największą inwestycją rządową. Czy miasto, PKP i rząd dogadają się w sprawie zagospodarowania terenów przy dworcu?
Wolne Tory mają być „perłą w koronie”, wizytówką miasta, największą inwestycją rządową. Czy miasto, PKP i rząd dogadają się w sprawie zagospodarowania terenów przy dworcu? Waldemar Wylegalski
Wolne Tory mają być „perłą w koronie”, wizytówką miasta, największą inwestycją rządową. Czy miasto, PKP i rząd dogadają się w sprawie zagospodarowania terenów przy dworcu?

Wolne Tory to 80 ha terenów ciągnących się od ul. Matyi aż po Hetmańską wzdłuż torów kolejowych, pomiędzy zabytkowymi dzielnicami Wilda i Łazarz. Od lat są niezagospodarowane. Większośc tych terenów należy do PKP, 20 ha to tereny ZNTK obecnie we władaniu syndyka, część jest miejska.

- Potencjał tego miejsca można porównać z terenem, który powstał po zburzeniu muru w Berlinie w okolicach placu Poczdamskiego - mówi Łukasz Olędzki z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Nie tylko dla miasta Wolne Tory mają strategiczne znaczenie. Także dla rządu, który chce tam realizować program Mieszkanie Plus.

- To będzie perła w koronie. 5 tysięcy mieszkań - zapowiada Mirosław Barszcz, prezes PFR Nieruchomości.

Nim jednak inwestycja ruszy, muszą zakończyć się negocjacje PFR Nieruchomości ze spółką PKP o przejęcie tych gruntów.

- Rozmowy są trudne, ale współpraca z PKP układa nam się co najmniej poprawnie. Jesteśmy gotowi do założenia spółki celowej na potrzeby tej inwestycji w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Na pewno w pierwszym półroczu. PKP wniesie grunt do spółki celowej. My będziemy podmiotem finansującym, prowadzącym dalej inwestycję - podkreśla M. Barszcz.

PFR Nieruchomości czeka jeszcze na wywołanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Wolnych Torów przez poznańskich urzędników.

- Inwestycja będzie realizowana po uchwaleniu planu, taki jest zamiar miasta. My się do tego dostosujemy. Tu musi być zrobione z najlepszymi praktykami. Może uda się namówić radnych i prezydenta Poznania do skorzystania ze specustawy mieszkaniowej, która mogłaby na kawałkach tej inwestycji przyspieszyć procedury prawne. Ale to jest narzędzie, które można wykorzystać, jeśli nie, to będziemy czekać - tłumaczy M. Barszcz.

Miasto od 2017 roku pracuje już nad stworzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

- W marcu 2017 r. została podjęta uchwała Rady Miasta Poznania w sprawie rozpoczęcia prac nad projektem. W kwietniu 2017 r. odbył się już I etap konsultacji z mieszkańcami. A we wrześniu 2018 zaprezentowaliśmy gotową koncepcję. Obecnie, po zebraniu opinii na temat wizji zagospodarowania tego terenu, trwają prace nad projektem mpzp. Wszelkie prace w tym zakresie koordynuje wspólny zespół miasta Poznania i PKP ds. Wolnych Torów - opowiada Łukasz Olędzki.

Wizja zagospodarowania terenu Wolnych Torów w Poznaniu zakłada budowę nowej dzielnicy w centrum miasta. Będzie to dzielnica łącząca usługi i zabudowę mieszkaniową, uzupełnioną terenami zieleni i rekreacji, w której znajdą się ważniejsze obiekty użyteczności publicznej.

Na niemal całym obszarze przewiduje się zabudowę o charakterze śródmiejskim, zwartą, z zielenią wewnątrz kwartałów i parkingami zlokalizowanymi w kondygnacjach podziemnych. Zaplanowano już miejsca pod rekreację, szkoły, kościół. Ma także powstać kładka przebiegająca nad torami kolejowymi, stanowiąca łącznik między dzielnicami Wilda i Łazarz.

Czy taką wizję ma także PFR Nieruchomości?

- Przez ostatnich kilka miesięcy trwały warsztaty urbanistyczne zorganizowane przez prezydenta miasta Poznania, w nich uczestniczyło PKP, najlepsi architekci, urbaniści i my w roli obserwatorów. W tej chwili został stworzony już master plan - ogólny plan pokazujący, gdzie jakie funkcje będą rozmieszczone na tym wielkim terenie - odpowiada Mirosław Barszcz. - Na nim znajdą się lokalizacje na mieszkania premium bliżej centrum i na przestrzeń usługową, biura, miejsca pracy, na budownictwo dostępne w jakiejś części. Jak to będzie wyglądało w szczegółach to tego jeszcze nie wiemy.

Prezes PFR Nieruchomości zaznacza, że zagospodarowania Wolnych Torów wiąże się nie tylko z przejęciem działek i stworzeniem mpzp, ale także kwestiami środowiska.

- To grunty poprzemysłowe, są dość mocno zanieczyszczone. Ważna jest kwestia zaplanowania odpowiednich zbiorników retencyjnych, związanych z zatrzymywaniem wód opadowych - dodaje.

Zobacz, jak mają wyglądać w przyszłości Wolne Tory:

Model 3D - Most RochaPrzejdź do kolejnego slajdu ---->

Poznań: Miasto ma koncepcję na Wolne Tory i tereny poprzemys...

Wybierz się w wirtualną podróż Wolnymi Torami przyszłości:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski