Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: „Wolność. Kocham i rozumiem” czyli niepodległość w Muzeum Narodowym

Marek Zaradniak
Aktor Teatru Nowego, Michał Grudziński czytał będzie „Pamiątki Sopilicy” Henryka Rzewuskiego
Aktor Teatru Nowego, Michał Grudziński czytał będzie „Pamiątki Sopilicy” Henryka Rzewuskiego Adrian Wykrota
Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowało cykl imprez „Wolność. Kocham i rozumiem” czyli niepodległość w Narodowym.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Poznaniu proponuje cykl wydarzeń „Niepodległa w muzeum. 1918-2018. Wolność - kocham i rozumiem”. Złożą się na nią wystawy, spotkania, warsztaty i wykłady.
Podtytuł cyklu brzmi: „Sztuka, bohaterowie, historia, tradycja, miasto, ludzie”.

Jak powiedział w poniedziałek dyrektor Muzeum Narodowego prof. Wojciech Suchocki w przeciwieństwie do muzeów w innych miastach w Poznaniu nie ograniczono się do jednej wystawy jubileuszowej, lecz do wielu wydarzeń w rozmaitych oddziałach Muzeum Narodowego, które potwierdzają ich wielostronność.

Cykl zainauguruje w najbliższy piątek w Galerii Sztuki Polskiej w gmachu głównym Muzeum wykład dr Marii Gołąb „Powstanie styczniowe 1863 w obrazach polskich twórców z lat 60 i 70. XIX wieku”. Natomiast 10 marca w Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu otwarta zostanie wystawa „Z bliska i z daleka. Katedra Poznańska na dawnych widokach”. Wiąże się ona z przypadającym też w tym roku 1050-leciem ustanowienia diecezji poznańskiej.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się przygotowany przez Muzeum Sztuk Użytkowych cykl spotkań „W kręgu staropolszczyzny”, podczas których „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego czytać będzie popularny aktor Teatru Nowego Michał Grudziński. Pierwsze spotkanie, podczas którego usłyszymy gawędę „Pan Azulewicz” odbędzie się już 16 marca. 17 czerwca w Muzeum Etnograficznym zobaczymy wystawę „Znak polskości. Strój wiejski poznański i jego funkcja patriotyczna”.

Największą ekspozycją w ramach cyklu „Wolność. Kocham i rozumiem” będzie przygotowywana razem z Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa „Potęga dawnej Rzeczypospolitej w obrazach Józefa Brandta”. Jej otwarcie w gmachu głównym muzeum odbędzie się 1 grudnia.

O Dywizjonie 303 zrobiło się ostatnio głośna za sprawą filmów. W grudniu premierę miał dokument a wciąż trwają prace nad fabularnymi produkcjami - polskim "Dywizjonem" i brytyjskim "Hurricane'em" z Marcinem Dorocińskim. Tymczasem w Poznaniu powstaje gra komputerowa, która powinna być gotowa na długo przed premierą wspomnianych produkcji. Niedawno sukcesem zakończyła się prowadzona na ten cel zbiórka w serwisie Kickstarter.Czytaj dalej ---->

Dywizjon 303: W Poznaniu powstaje gra o Bitwie o Anglię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski