Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wolontariusze uczą i wspierają ośrodek dla niepełnosprawnych

Justyna Lewandowska
Poznański "Kamyk" pomaga dorosłym niepełnosprawnym. Każdego dnia 20 podopiecznych spędza w ośrodku 6 godzin
Poznański "Kamyk" pomaga dorosłym niepełnosprawnym. Każdego dnia 20 podopiecznych spędza w ośrodku 6 godzin Krystian Włodarczak
Wolontariusze "Bezcennych korków" dzielą się swoją wiedzą z potrzebującymi. To już trzecia edycja akcji edukacyjno-charytatywnej.

Pomysł korków zrodził się w głowie Krystiana Włodarczaka.

- Chciałem zaangażować osoby, które nie znają się na pracy z niepełnosprawnymi, a chcą pomagać. Najłatwiej byłoby powiedzieć, żeby wrzuciły do puszki jakieś pieniądze, ale nie o to chodzi - mówi inicjator akcji "Bezcenne korki".

Studenci pieniędzy nie mają, mają jednak chęci, żeby pomagać. - Udzielałam korepetycji z języka polskiego, to niezwykłe doświadczenie - wyjaśnia Agata Kiełpińska, wolontariuszka.

- Kiedy nasz uczeń zrozumie to, co mu tłumaczymy, latamy 10 metrów nad ziemią - śmieje się Krystian, który udzielał korepetycji z matematyki. Uczniowie za lekcje płacą tyle, ile mogą. - Nie narzucamy ceny. To już trzecia edycja "Bezcennych Korków". W pierwszej zebraliśmy około 5 000 złotych, w drugiej 8 000, teraz mamy już około tysiąca - opowiada Krystian.

Wspomóc "Kamyka" może każdy. Wystarczy zarejestrować się na stronie "Korków" i... czekać . Wśród korepetytorów są matematycy, poloniści, specjaliści od języków obcych. Chętni do pomocy są nie tylko poznaniacy. W tej chwili w bazie jest ok. 50 osób, wśród których znajdują się mieszkańcy Leszna czy Warszawy. Takie zamiejscowe korepetycje odbywają się przez Skype'a.

Pieniądze z korepetycji przeznaczane są na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy "Kamyk", w którym 20 dorosłych osób z głębszym stopniem niepełnosprawności intelektualnej, spędza 6 godzin dziennie. Mają zapewnioną opiekę, posiłki, warsztaty. W tym czasie ich opiekunowie mogą załatwić swoje sprawy, posprzątać dom, czy po prostu odpocząć. - Pieniądze, które dostajemy na jednego uczestnika, starczają na podstawowe potrzeby, dlatego "korkowa" pomoc jest potrzebna, bo możemy kupować m.in. materiały terapeutyczne - tłumaczy Krystian.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski