Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wraz z początkiem roku szkolnego nie tylko uczniowie mogą jeździć na liniach ZTM za darmo

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Uczniowie z Poznania i 19 gmin mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji na liniach ZTM
Uczniowie z Poznania i 19 gmin mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji na liniach ZTM Łukasz Gdak
Wraz z początkiem roku szkolnego w autobusach i tramwajach może zrobić się nieco tłoczniej – do szkół będą jeździć dzieci i młodzież. Z myślą o nich rozszerzono grupę osób uprawnionych do bezpłatnej jazdy tramwajami i autobusami w Poznaniu.

Na liniach obsługiwanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu mogą bezpłatnie jeździć uczniowie szkól podstawowych lub takich, które realizują podstawę programową podstawówek. Mogą to robić już od 1 sierpnia 2019 roku i to nie tylko na terenie Poznania, ale też należącym do 19 samorządów, które podpisały międzygminne porozumienie o transporcie w strefach A+B+C+D. Linie ZTM-u stoją dla nich otworem na terenie Poznania i gmin Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne, Duszniki, Kaźmierz oraz Zaniemyśl.

- Warunkiem skorzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej jest ważna legitymacja szkolna z adresem zamieszkania w miejscowości należącej do stref biletowych ZTM – wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski z Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. - Nie ma konieczności zapisywania informacji o uprawnieniu do bezpłatnych przejazdów na imiennej karcie PEKA, ale każdy uczeń może z takiej możliwości skorzystać. Karta PEKA w takim przypadku – niezależnie od legitymacji szkolnej – będzie dokumentem potwierdzającym prawo do darmowych przejazdów.

Zobacz: MPK Poznań: Zmiany w opłatach za przejazdy komunikacją miejską. Więcej uczniów i seniorów skorzysta z ulg na przejazdy

Zarząd wprowadził też do oferty kilka pozycji ulgowych: dzieci i młodzież ucząca się, do ukończenia 23. roku życia może korzystać z biletów semestralnych, obejmujących okres od 120 do 150 dni, a kosztujących, w zależności od stref biletowych, od 155 do 415 złotych. Uczniowie szkół podstawowych jadący w grupie do trzydziestu osób z maksymalnie dwoma opiekunami, mogą też skorzystać z biletu grupowego – papierowego, sprzedawanego w Punktach Obsługi Klienta ZTM i biletomatach. Taki bilet na 10 godzin kosztuje 50 złotych. Wreszcie dzieci i młodzież ucząca się, od 7. do 23. roku życia, uczące się w szkołach Poznania i gmin objętych porozumieniem mogą też kupować bilety na rok szkolny, kosztujące w zależności od stref, od 198,60 zł do 841,80 złotych.

Oprócz uczniów pojazdami poznańskiej komunikacji bezpłatnie, lub z ulgami mogą jeździć także inne osoby, mające przy sobie uprawniające do tego dokumenty i zapis w karcie PEKA. Biletu nie muszą zatem kasować m.in. posłowie i senatorowie, niepełnosprawne dzieci i młodzież do ukończenia 26. roku życia, a także ich opiekunowie jadący wraz z nimi, osoby niepełnosprawne (z imienną kartą PEKA z zapisem o uprawnieniu, lub z dokumentami potwierdzającymi całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, niezdolność do samodzielnej egzystencji, stopień niepełnosprawności, I lub II grupę inwalidztwa), ich opiekunowie, policjanci, umundurowani żandarmi, umundurowani strażnicy miejscy i gminni, osoby, które ukończyły 70 rok życia, dzieci do 30 września roku w którym kończą 7 lat, zasłużeni dawcy przeszczepu, weterani, czy działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych.

Za darmo pojadą też kierowcy samochodów korzystający z parkingów Parkuj i Jedź (Park&Ride) w godzinach korzystania z parkingu, a jednocześnie w ciągu doby od zaparkowania, czy w ogóle pasażerowie jadący w dniu, w którym doszło do przekroczenia określonego poziomu stężeń zanieczyszczeń pyłowych. Z 50-procentową ulgą mogą jeździć studenci, w tym studenci szkół zagranicznych na podstawie imiennej legitymacji - International Student Identity Card, a także dzieci i młodzież między 7. a 18. rokiem życia (od dnia 1 października roku, w którym kończą siódmy rok życia), które nie posiadają uprawnień do bezpłatnych przejazdów, uczniowie szkół ponadpodstawowych, nie mieszkający w Poznaniu, ani na terenie wspomnianych gmin, ale chcący podjąć naukę w szkole wyższej w Poznaniu – do dnia 30 września roku, w którym ukończyli 20. rok życia.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski