Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wybory do rad osiedli. Jak długo trwa cisza wyborcza?

BLD
W najbliższą niedzielę (24 marca) odbędą się wybory do poznańskich rad osiedli. W związku z elekcją na terenie Poznania obowiązywać będzie cisza wyborcza.
W najbliższą niedzielę (24 marca) odbędą się wybory do poznańskich rad osiedli. W związku z elekcją na terenie Poznania obowiązywać będzie cisza wyborcza. Waldemar Wylegalski/Polskapresse
W najbliższą niedzielę (24 marca) odbędą się wybory do poznańskich rad osiedli. W związku z elekcją na terenie Poznania obowiązywać będzie cisza wyborcza.

W niedzielnych wyborach do rad osiedli o 678 mandatów ubiegać się będzie 1248 kandydatów. Choć wybory te różnią się nieco od tych do Sejmu, czy Parlamentu Europejskiego, towarzyszy im cisza wyborcza.

Obowiązuje ona jednak tylko w dniu wyborów. Rozpoczyna się w dniu głosowania o północy i trwa do zakończenia głosowania. Zakazane są wówczas wszelkie agitacje, czyli na przykład rozdawanie ulotek, wywieszanie plakatów, manifesty i happeningi z udziałem kandydatów.

Sprawdź też: Poznań: Wybory do rad osiedli - kandydaci. Na kogo głosować 24 marca 2019? [LISTA KANDYDATÓW DO RAD OSIEDLI W POZNANIU]

- Zapisy dotyczące ciszy wyborczej znajdują się w statucie osiedli. W sprawach nieuregulowanych stosuje się przepisy kodeksu wyborczego - informuje Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta.

W przeszłości w trakcie wyborów do rad osiedli zdarzyły się przypadki łamania ciszy wyborczej. - Kandydatom lub osobom ich wspierającym zdarzało się rozdawać ulotki w lokalach wyborczych. Na Jeżycach mieliśmy też przypadek rozwieszania plakatów na drzwiach szkoły, w której znajdował się lokal wyborczy. Wszystko to zarejestrowała kamera - opowiada Bujak.

Czytaj też: Wybory do rad osiedli w Poznaniu. Zostań radnym i zmieniaj najbliższe otoczenie!

Urzędnicy przewidują, że także w najbliższą niedzielę może dojść do prób łamania ciszy wyborczej. Skąd takie przypuszczenia? - Wśród kandydatów znaleźli się tacy, którzy na materiałach wyborczych piszą, by zabrać je ze sobą do lokalu wyborczego - zauważa dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta.

SPRAWDŹ TEŻ:

Jeszcze poważniej niż fałszowanie podpisów brzmiało oskarżenie, które w marcu 2016 r. padło pod adresem Marii Łazarz, przewodniczącej Zarządu RO Św. Łazarz. Na jednym z posiedzeń radna Iwona Rajewicz-Szyba oskarżała przewodniczącą o bezpodstawne pobieranie diety, a kiedy emocje sięgnęły zenitu, stwierdziła, że M. Łazarz chciała otruć jedną z radnych ciasteczkami. Tym razem sprawy nie badała policja, a dwie radne ostatecznie zakopały topór wojenny.

Poznań: Zatrute ciastka i awantura o balon. Tak się kłócą w ...

ZOBACZ WIDEO
Budownictwo z wielkiej płyty ma przed sobą dobrą przyszłość:

Bloki z wielkiej płyty, seryjnie stawiane w czasach PRL, to nieodłączny element krajobrazu Polski. Szacuje się, że w naszym kraju jest około 60 tys. budynków z wielkiej płyty. Mieszka w nich około 12 mln osób. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Instytut Techniki Budowlanej przebadał te popularne budynki. Wniosek? Są bezpieczne, ale jak podkreślano - należy o nie dbać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski