Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wybrano projekt Interaktywnego Centrum Historii

Elżbieta Podolska
Pracownia architektoniczna Ad Artis Emerla Jagiełłowicz, Wojda z Krakowa zwyciężyli w konkursie architektonicznym na projekt Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego na Trakcie Królewsko-Cesarskim.

- Kiedy uchwalaliśmy plan aktywizacji Ostrowa Tumskiego wiedziałem, że to coś wyjątkowego - opowiada Tomasz Kayser, wiceprezydent Poznania. - Nie tylko dla poznaniaków, ale także dla Polski, która właśnie tutaj ma swój początek. Niestety, nie przetrwało wiele pamiątek, więc pomyśleliśmy, że trzeba stworzyć miejsce, które pozwoli zrozumieć i przeżyć tamten czas. To nie ma być muzeum, a raczej ma przygotowywać do zwiedzania.

Na konkurs, ogłoszony w marcu, złożonych zostało 25 prac konkursowych (2 z zagranicy: z Francji i z Niemiec; z Polski najwięcej prac napłynęło z takich miast jak Poznań, Kraków, Wrocław i Warszawa. Pozostałe prace pochodzą z Konina, Piły, Złotnik, Zielonej Góry, Białegostoku, Rybnika oraz Opola. 14-osobowe jury pod przewodnictwem architekta Jerzego Szczepanika Dzikowskiego (SARP o. w Warszawie) zdecydowało, że krakowski projekt jest najlepszy ze względu na swoją "lapidarną, jednoznaczną i spokojna formę budynku".

Wybraliśmy najlepszy projekt, choć mieliśmy z tym wiele kłopotów, bowiem inne też nas ujmowały, dlatego przyznaliśmy jeszcze dwie nagrody i trzy wyróżnienia pieniężne, a także trzy honorowe - opowiada przewodniczący jury Jerzy Szczepanik Dzikowski.

Centrum ma powstać do 2012 roku i stać się jedną z największych atrakcji turystycznych miasta i regionu. Pozwoli na ukazanie walorów kulturowych Ostrowa Tumskiego w nowoczesny i atrakcyjny sposób.

- Staramy się o dofinansowanie z Unii Europejskiej - mówi wiceprezydent Kayser. - jesteśmy na 1 miejscu listy rezerwowej, ale nawet jeżeli nie dostaniemy tych pieniędzy to w budżecie miasta jest zagwarantowanych na ten cel 100 mln złotych. Ten projekt jest niezagrożony i będzie realizowany.

Centrum przedstawiać będzie ponad 1000 - letnie dzieje tego miejsca metodami wykorzystywanymi w najlepszych ekspozycjach europejskich. Nie zabraknie instalacji interaktywnych i multimedialnych, które ułatwią zwiedzającym zrozumienie procesów historycznych zachodzących w tym miejscu na przestrzeni stuleci i kształtujących nie tylko dzieje Poznania, ale niejednokrotnie także Polski.

Wizyta w Centrum będzie podróżą w czasie do początków państwa polskiego, fascynującą przygodą dla każdego, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ma stanowić on integralny element Traktu Królewsko - Cesarskiego oraz stanowić wstęp do jego dalszego zwiedzania.

Projekt Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego zakłada wybudowanie nowego obiektu, w którym mieścić się będzie wspomniana powyżej ekspozycja. Budynek stanie na brzegu rzeki Cybiny, po stronie Śródki, w miejscu gdzie w XIX wieku stał Jaz Katedralny - jeden z elementów fortyfikacji Twierdzy Poznań.

W celu zapewnienia turystom kompleksowej obsługi projekt przewiduje też organizację parkingu autokarowego na Śródce, przebudowę ul. Gdańskiej, umożliwiającej dojazd do Centrum oraz budowę promenady wzdłuż rzeki Cybiny, która połączy Centrum z mostem bpa Jordana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski