Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wyższe opłaty za użytkowanie wieczyste. Nawet o 1000 procent!

Bogna Kisiel
Podwyżka opłat za wieczyste użytkowanie objęła także os. B. Chrobrego na Piątkowie
Podwyżka opłat za wieczyste użytkowanie objęła także os. B. Chrobrego na Piątkowie Fot. Andrzej Szozda
W ubiegłym roku ponad 6 tysięcy ofert z propozycjami nowej opłaty trafiło do użytkowników wieczystych w Poznaniu. W tym planuje się kolejne 3 tysiące ofert. Podwyżki wyniosą średnio 40 procent, ale najbardziej dotkną wspólnoty mieszkaniowe (wzrost opłat nawet o 1000 procent).

- Interesowaliśmy się tą kwestią przy okazji prac nad tegorocznym budżetem - mówi Tomasz Lewandowski z SLD, szef komisji gospodarki komunalnej i polityki mieszkaniowej. - Wyższe opłaty za użytkowanie wieczyste odnoszą się do Piątkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (os. B. Chrobrego), na Grunwaldzie - do osiedli Raszyn, Kopernika, Ratajskiego, na Łazarzu budynków m.in. wzdłuż Grochowskiej, Marcelińskiej, Bułgarskiej. Mam wrażenie, że zdecydowana większość miasta została już objęta aktualizacją opłat.

Krzysztof Jonczyk, dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami twierdzi, że nieruchomości należące do Skarbu Państwa, a będące w użytkowaniu wieczystym zostały zaktualizowane prawie w 90 proc.

- Miejskich nieruchomości jest mniej zaktualizowanych. Skarb Państwa robi się szybciej. Tutaj użytkowników jest mniej, ale dysponują dużymi powierzchniami. A w mieście jest odwrotnie - tłumaczy K. Jonczyk. - Mam nadzieję, że za dwa lata zaktualizowanych zostanie 100 proc. nieruchomości. A potem proces rozpocznie się od nowa.

Sejm postanowił, że samorząd i Skarb Państwa muszą to robić, nie częściej jednak niż raz na dwa lata. Jeśli wartość nieruchomości na danym obszarze miasta wzrośnie, mieszkańcy mają, jak w banku, że więcej zapłacą za użytkowanie wieczyste. Łatwiej jednak byłoby mieszkańcom zaakceptować sytuację, gdyby opłaty nie rosły skokowo.

- Nie ma takiego miasta, które byłoby w stanie dokonać aktualizacji w ciągu roku - twierdzi K. Jonczyk. - Trzeba pamiętać, że w Poznaniu jest 60 tys. użytkowników wieczystych.

Urzędnicy najpierw ustalają, czy dana osoba jest nadal użytkownikiem wieczystym. Sprawdzają, czy działka nie została podzielona, a następnie wycenia ją biegły. Na tej podstawie ustala się roczną opłatę za użytkowanie wieczyste.

- Niezadowolony z oferty może zaskarżyć ją do SKO, a gdy skarga zostanie odrzucona ma prawo dochodzić swoich racji w sądzie - tłumaczy K. Jonczyk. I dodaje, że odwołań dużo nie ma. Nie przekraczają one 5 proc. wysłanych ofert.
Do SKO odwołała się m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa Grunwald w sprawie opłaty za grunty na os. Kopernika. Rozstrzygnięcia jeszcze nie ma.

- Ostatnio było u mnie małżeństwo emerytów z jeżyckiej spółdzielni - mówi T. Lewandowski. - Przejęli prawo do lokalu, do którego przypisana jest znaczna nieruchomość, będąca w wieczystym użytkowaniu. Nie zwrócili na to uwagi, podpisując akt notarialny. Mają płacić około 1,5 tysiąca złotych rocznie za wieczyste użytkowanie.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski