Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: XVI spotkanie nad Lednicą już w sobotę. Rozmowa z o. Górą

KARC
O. Jan Góra
O. Jan Góra Andrzej Szozda
Z o. Janem Górą, organizatorem Spotkań Lednickich rozmawia Karolina Koziolek

Tegoroczne spotkanie młodych nad Lednicą poświęcone jest Bożemu Miłosierdziu, ale także miłości. Miłość znajdzie nas nad Lednicą?
O. Jan Góra: Miłość to drugie imię miłosierdzia. Kiedyś myślałem, że miłosierdzie to dać ubogiemu 5 złotych i iść dalej w swoją stronę. Dopiero zagłębiając się w przesłanie s. Faustyny Kowalskiej zrozumiałem, że chodzi o wiele więcej. O tym czymś będziemy w tym roku mówić na Lednicy.

Czyli konkretnie o czym?
O. Jan Góra: O tym, że miłość to najgłębszy i najczulszy aspekt miłosierdzia. Objawia się w gotowości wzięcia na siebie potrzeb innych. To czynna miłość drugiego człowieka. W miłości bierzemy na klatę czyjeś słabości, depresje, zły nastrój. Miłość to nie przyjemności i zadowolenie, nie zaspokajanie egoistycznych potrzeb, nie erotomaństwo.

Kto będzie mówił o Bożym Miłosierdziu?
O. Jan Góra: Przede wszystkim siostry z Łagiewnik, które przywiozą ze sobą m.in. obrączkę s. Faustyny - pierwszy raz pokazywaną publicznie - jej konfesjonał oraz 80 relikwiarzy. Gościem będzie także o. Jacek Salij oraz dr Paula Olearnik, filozofka z Anglii.

W tym roku Spotkanie Lednickie po raz pierwszy poprowadzi ojciec już nie jako duszpasterz akademicki.
O. Jan Góra: Zgadza się. Duszpasterstwo Akademickie oddaję innym, młodszym. Dla mnie zaczyna się nowa droga życia. Obecnie jestem odpowiedzialny wyłącznie za Spotkania Lednickie oraz Ruch Lednicki, który wraz z najbliższą Lednicą ruszy pełną parą. Chcemy, aby Lednica trwała przez cały rok. Mamy do zaproponowania program formacyjny, który nazwaliśmy wizją rozwoju osobowości integralnej. Formacja ma być oparta na nauczaniu Jana Pawła II. Chciałbym, aby na tej podstawie rozwijały się grupy Ruchu Lednickiego działające przy parafiach w całej Polsce.

Wracając do tegorocznego spotkania, ponoć zaprosił ojciec piłkarzy w związku z Euro?
O. Jan Góra: Tak. Zaprosiłem byłego kapitana drużyny Lecha Bartosza Bosackiego, który będzie strzelał do bramki bronionej przez Ryszarda Grobelnego. Druga część spotkania będzie jednak bardziej medytacyjna. Zostanie przedstawiona kopia pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego.

Rozmawiała K. Koziolek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski