Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań za pół ceny: Byliśmy w schronie w parku Marcinkowskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Robert Domżał
Można  już zwiedzać  schron przeciwlotniczy w parku Marcinkowskiego. Na festynie zorganizowanym przez  grupy rekonstrukcyjne atrakcji dla miłośników historii jest sporo
Można już zwiedzać schron przeciwlotniczy w parku Marcinkowskiego. Na festynie zorganizowanym przez grupy rekonstrukcyjne atrakcji dla miłośników historii jest sporo Robert Domżał
Doskonale zachowany schron przeciwlotniczy można dzisiaj oglądać w parku Marcinkowskiego. Wejście do schronu znajduje się przy ul. Powstańców Wielkopolskich. A prowadzają po nich ubrani w historyczne mundury członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia.

- Odkryliśmy wejście do schronu, znaleźliśmy wyjście . I jak widać schron zachowany jest w całkiem niezłym stanie – mówi Piotr Wilczyński z Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, jeden z oprowadzających.

Zobacz: Poznań za pół ceny: Sobotę zacznij od wędrówki po podziemiach [PROGRAM]

Uciekający przed bombardowanie chronieni byli nie tylko solidną warstwą betonu. Do schronu do dzisiaj jest dostęp świeżego powietrza. Są tam ślady po instalacji elektrycznej i krzesełkach.

- Poznań był jedną z najpotężniejszych dziewiętnastowiecznych twierdz w Europie. Umocnienia wzniesiono w latach 1828-1869 – mówi Przemysław Maćkowiak z Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, organizator spacerów po schronie.

W początkowym okresie drugiej wojny światowej Poznań był miastem stosunkowo bezpiecznym, jednak już w maju 1941 roku pojedynczy brytyjski samolot dokonał pierwszego nalotu.

- Kolejne, tym razem o wiele silniejsze naloty przeprowadzono w Wielkanoc oraz Zielone Świątki 1944 roku – opowiada Przemysław Maćkowiak. Mimo, że ich celem były zakłady przemysłowe, bomby spadły także na budynki mieszkalne. Wtedy też rozpoczęto masową budowę schronów przeciwlotniczych, w tym trzy podziemne schrony znajdujące się w Parku Marcinkowskiego. Zamiast jednak oglądać zdjęcia w internecie lepiej przyjść do parku Marcinkowskiego i zobaczyć schron na własne oczy.

Oprócz tego będzie można zobaczyć mundury wojskowe z różnych epok od końca XIX wieku przez umundurowanie z czasów II wojny światowej po współczesne mundury niemieckiego wojska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski