Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Za wywóz śmieci zapłacą 180 zł miesięcznie!

Marta Żbikowska
Danuta Rzęsa kupuje większe opakowania, bo to oznacza mniej śmieci
Danuta Rzęsa kupuje większe opakowania, bo to oznacza mniej śmieci Paweł Miecznik
Danuta Rząsa ma siedmioro dzieci. Do tej pory za wywóz śmieci jej dziewięcioosobowa rodzina płaciła 180 złotych za kwartał.

- Mamy 240-litrowy pojemnik, który opróżniany jest dwa razy w miesiącu - tłumaczy Danuta Rząsa. - To nam w zupełności wystarcza.

Po wprowadzeniu nowego systemu opłat rodzina pani Danuty za wywóz śmieci miałaby płacić 180 złotych, ale za jeden miesiąc.

W podobnej sytuacji są inne rodziny wielodzietne w Poznaniu. Dlatego Związek Dużych Rodzin Trzy Plus przygotował Program Ochrony Rodzin Wielodzietnych przed wzrostem opłat za odpady.

- Zaopatrujemy się w produkty w opakowaniach zbiorczych i ekonomicznych, kupujemy 9-kilogramowe paczki proszku do prania, 5-litrowe butelki wody mineralnej czy litrowe jogurty - wymienia Piotr Ławrynowicz z zarządu Poznańskiego Koła ZDR Trzy Plus. - Ilość odpadów produkowanych przez siedmioosobowe gospodarstwo domowe jest dużo mniejsza niż suma odpadów siedmiu gospodarstw jednoosobowych. Nie domagamy się ulg, czy tego, żeby ktoś płacił za nasze śmieci, ale chcemy wprowadzenia racjonalnego systemu opłat w Poznaniu.

Postulaty dużych rodzin popierają specjaliści zajmujący się strukturą odpadów.

- Miasto, wybierając system opłaty od osoby, zdecydowało się na rozwiązanie najłatwiejsze, ale za tą łatwością kryje się duża niesprawiedliwość - zauważa profesor Włodzimierz Urbaniak z Wydziału Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Ilość produkowanych odpadów jest wprost proporcjonalna do zamożności, a w przeliczeniu na osobę dochód rodzin wielodzietnych nie należy do wysokich. To singli i pary bez dzieci stać na kupowanie małych opakowań, gotowych produktów sprzedawanych na plastikowych tackach.

Związek Dużych Rodzin Trzy Plus chciałby, aby samorząd przygotował rzetelną analizę kosztów systemu gospodarowania odpadami.

- Chcielibyśmy dowiedzieć się, w jaki sposób za odpady będą płacić studenci, osoby niezameldowane w Poznaniu, które wynajmują tu mieszkania - mówi Piotr Ławrynowicz. - Nie chcemy, aby rodziny były dyskryminowane z powodu nowego systemu, dlatego opowiadamy się za utrzymaniem dotychczasowego poziomu opłat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski