Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Zabytkowy zegar kościoła na Wildzie znowu działa

Magdalena Kącka
Mieszkańców Wildy cieszy odnowiony zegar na wieży kościoła.
Mieszkańców Wildy cieszy odnowiony zegar na wieży kościoła. Waldemar Wylegalski
Dzięki dotacji Urzędu Miasta w wysokości 40 tys. złotych udało się naprawić zabytkowy zegar kościoła Maryi Królowej przy rynku Wildeckim. Od 2001 roku mechanizm był bez wskazówek.

Po latach mechanizm przeszedł pełną konserwację i znów działa. Zegar powstał w 1906 roku i został wykonany w nieistniejącej już firmie J. F. Weule Bockenem. Chociaż firma znana była z wysokiej jakości wyrobów, z czasem zegar zaczął się spóźniać. Pod wpływem zmieniającej się pogody mechanizm kurczył się lub rozszerzał, a w 2001 w wichurze zegar stracił wskazówkę. To urządzenie jest wyjątkowym zabytkiem, wszystkie części, poza jedną, są w nim oryginalne.

- Ten zegar jest jak mercedes wśród samochodów, to klasa sama w sobie - mówi Adam Babicz, przewodniczący Rady Osiedla Wilda. Jak dodaje Krzysztof Kurek, poznański konserwator, który zajął się naprawą zegara, o jego wartości stanowi mechanizm.

- Jest to największy mechanizm zegarowy w Poznaniu. To przykład zachowanego zabytku techniki. Tego typu zegary mogą pracować następne setki lat - mówi Kurek.

Problem psującego się zegara dostrzeżono, kiedy w połowie zeszłego roku zegar stanął. Na zebraniu parafii i rady osiedla postanowiono wystąpić o dotację do Urzędu Miasta.

- Radni podpowiedzieli proboszczowi, że warto zegar wyremontować. Szkoda by było, żeby taki zabytek niszczał - wyjaśnia Adam Babicz.

W sierpniu kościół Maryi Panny otrzymał jedną z dziesięciu dotacji Urzędu Miasta dla budynków wymagających konserwacji i jest trzecim z obiektów, który został już oddany do użytku. Kwota, za jaką wykonany został remont konserwatorski, w pełni pokrywa się z pieniędzmi z dotacji miasta dla parafii i wynosi prawie 40 tysięcy złotych. Jak tłumaczy Krzysztof Kurek, prace niewiele różniły się od innych tego typu działań.

- Był to demontaż zegara z wieży kościoła, oczyszczenie wszystkich elementów, regeneracja łożysk i wychwytu, prace nad estetyką mechanizmu, czyli polerowanie części mosiężnych i stalowych, zabezpieczenie antykorozyjne, a następnie ponowny montaż - wylicza Krzysztof Kurek.

Mieszkańcy Wildy cieszą się, że zegar wreszcie będzie wskazywał właściwy czas.

- Dużo osób się pytało kiedy go naprawią, wiele ludzi na niego spogląda i sprawdza godzinę. Taki odruch - mówi pani Ewelina, sprzedająca warzywa na rynku. Wieża z zegarem jest jedną z wizytówek Wildy.

- Na stałe wpisał się w krajobraz dzielnicy, a wieża góruje nad całym rynkiem Wildeckim - mówi Wojciech Starzycki, zastępca miejskiego konserwatora zabytków. - Ten zegar jest ważny dla całej okolicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski