Zobacz
  odmiany i ceny

  Jak wybrać choinkę? Jodła, daglezja czy świerk?

  Rozwiń
  Poznań. Zachodnią obwodnicą pod stadion miejski [ZDJĘCIA]

  Poznań. Zachodnią obwodnicą pod stadion miejski [ZDJĘCIA]

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zachodnią obwodnicą Poznania można bezpiecznie dotrzeć z węzła Głuchowo na A2 na poznański stadion miejski. Pierwsze samochody przejechały nią dzisiaj
  1/12
  przejdź do galerii

  Zachodnią obwodnicą Poznania można bezpiecznie dotrzeć z węzła Głuchowo na A2 na poznański stadion miejski. Pierwsze samochody przejechały nią dzisiaj w nocy.Przedpołudniem na rekonesans po zachodniej obwodnicy drogowcy zaprosili między innymi wojewodę wielkopolskiego Piotra Florka, parlamentarzystów i wiceprezydenta Poznania Mirosława Kruszyńskiego ©Robert Domżał

  Z autostrady A2 można wreszcie bezpiecznie i bez stania w korkach dojechać na lotnisko Ławica, a nawet na stadion miejski w Poznaniu. Stało się tak po oddaniu do ruchu sześciokilometrowego odcinka Głuchowo - Dąbrówka. 40 kilometrowa wschodnia obwodnica Poznania, łącząca Gniezno z A2 ma być oddana do ruchu między godz.17:00 a 18:00.
  Proces otwierania sześciokilometrowego odcinka zaczął się w nocy. A dzisiaj przed południem na rekonesans po drodze ekspresowej drogowcy zaprosili między innymi wojewodę Piotra Florka, Mirosława Kruszyńskiego, wiceprezydenta Poznania, a także parlamentarzystów Waldy Dzikowskiego oraz Marka Ziółkowskiego.

  Na nowym odcinku wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Są i tablice drogowskazowe i oznakowanie poziome, a nawet sprężyste bariery, czyli te elementy, których brak opóźnił otwarcie w nocy również wschodniej obwodnicy Poznania.
  Drogę z autostrady A2 w kierunku poznańskiego stadionu wskazują tablice z logo Euro 2012.

  Jednak odległość między Głuchowem a stadionem to znacznie więcej niż 6 kilometrów. Jak podkreślał dyrektor poznańskiego oddziału GDDKiA Marek Napierała, by dojazd uczynić sprawnym i bezpiecznym niezbędna była współpraca Zarządu Dróg Miejskich, który czuwał nad modernizacją ul.Bukowskiej, Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich - inwestora odcinka drogi między Przeźmierowem a Dąbrówką i wreszcie Autostrady Wielkopolskiej, która wybudowała część węzła na skrzyżowaniu A2 z drogą ekspresową.

  - Pewnie jeszcze nie doceniamy tych dróg które w ostatnich latach były wokół Poznania budowane, a które aktualnie są uruchamiane. Z potoku pojazdów jaki porusza się po drogach krajowych wokół Poznania tranzyt stanowi zaledwie 20 procent - twierdzi Mirosław Kruszyński. - Ale obwodnica sprawi że pozostałe 80 procent pojazdów będą docierały do celu innymi, bardziej dostosowanymi ulicami, niż to było dotąd.

  - Pomysł budowy zachodniej obwodnicy narodził się dwadzieścia lat temu, gdy byłem wójtem gminy Tarnowo Podgórne - mówi Waldy Dzikowski poseł PO.

  Dzięki roztropności ówczesnych wójtów sąsiednich gmin a także pomocy ówczesnego wojewody Włodzimierza Łęckiego przebieg obwodnicy udało się wpisać zarówno do planów zagospodarowania gmin jak również do planu województwa wielkopolskiego. - Czuję się po części ojcem tej drogi i człowiekiem spełnionym, bo droga jest już użytkowana - mówi Waldy Dzikowski.

  A co będzie działo się na wielkopolskich drogach po Euro? Czy czeka nas marazm i sen?

  - Żeby zrealizować drogowe potrzeby regionu potrzebujemy 10 mld złotych - mówi Marek Napierała. Już w latem przyszłego roku od tranzytu uwolnione zostaną kolejne dwie miejscowości czyli Rawicz oraz Bojanowo. Stanie się tak dzięki zakończeniu budowy obwodnicy tych miejscowości.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  S5

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 65 / 70

  Jechałem dzisiaj S5 z Kostrzyna do Dolnej Wildy. 35 km w 35 minut. Po prostu bajka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obwodnica:)

  Srakendorf rulez (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 75 / 61

  Jaka tam obwodnica. Droga tranzytowa dla okolicznych miejscowości i to pod warunkiem, że będzie czynna.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mapka?

  q (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 87 / 76

  A może Głos dałby jakąś mapkę? Czyto za trudne?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co z TIRAMI

  zasmucony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 86 / 65

  Miałem taki sen, że do Poznania nie wjadą już TIRY i co? dalej jadą Hetmańską i Reymonta i przez Grunwald, czy ZDM nie może zamknąć miasta dla TIRÓW !!!!. Przecież to jest chore, obwodnica otwarta...rozwiń całość

  Miałem taki sen, że do Poznania nie wjadą już TIRY i co? dalej jadą Hetmańską i Reymonta i przez Grunwald, czy ZDM nie może zamknąć miasta dla TIRÓW !!!!. Przecież to jest chore, obwodnica otwarta a oni grzeją przez miasto i już niszczą nowo wyremontowane drogi.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kalekie dziecko Waldy'ego

  Filip (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 37

  Ale jak maja te TIRy przez miasto nie jechac skoro Zachodnia Obwodnica to tylko haslo propagandowe! Co to, one ze Swadzimia do Rokietnicy maja przefrunac?!!!
  Wielki Waldy dumny, że jest ojcem......rozwiń całość

  Ale jak maja te TIRy przez miasto nie jechac skoro Zachodnia Obwodnica to tylko haslo propagandowe! Co to, one ze Swadzimia do Rokietnicy maja przefrunac?!!!
  Wielki Waldy dumny, że jest ojcem... kalekiej obwodnicy. Mam nadzieje, ze nie tryskal samozadowoleniem tylko przy jej narodzinach, ale ze swym kalekim dzieckiem bedzie troskliwie zajmowal sie rowniez w przyszlosci!!! zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo