Poznań: Zajezdnia na Gajowej - trwają prace porządkowe [FILM]

Elżbieta Podolska
Trwają prace w starej zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej.
Trwają prace w starej zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej.
Trwają prace rozbiórkowe i porządkowe na terenie starej, nieczynnej od dwóch lat zajezdni tramwajowej zajmującej teren między ulicami Kraszewskiego, Zwierzyniecką i Gajową. W drugiej połowie roku rozpocznie się tam budowa osiedla mieszkaniowego. Prace projektowe są już na ukończeniu.

Obecnie wyburzane są stare budynki, które nie zostały przez miejskiego konserwatora zabytków zakwalifikowane jako zabytkowe. Znikają między innymi te pofabryczne położone tuż przy płocie od ulicy Kraszewskiego. Wywożone są śmieci i gruz. Poznaniacy chodzący ulicą Kraszewskiego słyszą nie tylko dobiegające zza muru hałasy, ale też spowici są chmurą pyłu.

Zabytkowe budynki zostaną odnowione i otrzymają drugie życie. W największym będzie na przykład pierwsza w Poznaniu hala targowa z prawdziwego zdarzenia, gdzie pod dachem, jak w innych europejskich krajach, będzie można kupić m.in świeże warzywa i owoce.

Powstanie nowe osiedle na Jeżycach

Osiedle projektowane jest przez renomowaną pracownię Architektoniczną Ewy i Stanisława Sipińskich. Powstaną tam nie tylko nowoczesne mieszkania, ale także lokale biurowe i handlowo-usługowe. Jak twierdzą projektanci całe osiedle będzie wpisywać się w otaczającą je architekturę i znajdujący się opodal piękny park, czyli Stare ZOO. Wewnątrz osiedla powstanie nowa uliczka. Zmieni się całe oblicze starych Jeżyc.

Dzięki budowie zostanie też przeprowadzony remont krzyżówki ulic Kraszewskiego i Zwierzyniecka. Powstanie nowoczesne skrzyżowanie z systemem świateł.

W grudniu 2010 roku zajezdnię opuścił ostatni tramwaj. Dwa lata wcześniej teren od miasta został kupiony przez portugalską firmę REF Eastern Opportunities za kwotę 91 milionów złotych.


Miasto sprzedało działkę
Negocjacje o przyszłości zajezdni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
frechowno baba
Na Babimojskiej jest tablica informacyjna że to jest rozbiórka budynków.
A rośnie gmaszysko jak schwał. Czy ja chodzą do tyłu, bo nie kumam?
p
poznaniak
Nabywca zabytkowej zajezdni otrzymał dodatkowo 50% znizki z uwagi na specjalna klauzulę dla historycznych obiektów. Konserwator się zmienił - betoniarki się kręcą.
C
Colombo
Co to za inwestor, który mógł sobie pozwolić na zamrożenie 91 milionów zł na 4 lata? To tak pod rozwagę. Poza tym, ta inwestycja może zmieść Rynek Jeżycki z powierzchni ziemi. Takie, to oto biznesy robi Miasto Poznań pod rządami Grobelnego. Podobne działania odbywają się na stadionie im. E. Szyca, którego grunt obciążony jest już hipoteką w kwocie prawie 300.000.000,00 PLN. Była szansa w 1999 roku, aby klub WARTA pozbawiony został wieczystego użytkowania. Ale "łapę" na tym położył Grobelny występując wtedy do Wojewody M.Musiała o nieodpłatne przekazanie tego terenu Miastu Poznań.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie