Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Zakończył się I Konkurs Teatrów Więziennych [ZDJĘCIA]

Stefan Drajewski
W środę na deskach Teatru Polskiego wystawiono pierwsze spektakle w ramach I Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej
W środę na deskach Teatru Polskiego wystawiono pierwsze spektakle w ramach I Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej Waldemar Wylegalski
Spektakl „Wybaczam Ci” Teatru Widno-Kręgi z Zakładu Karnego w Turawie wygrał I Konkurs Teatrów Więziennych w Poznaniu. Na sobotnim rozdaniu nagród zabrakło go, ponieważ niektóre zespoły po prezentacji wracały do "siebie".

W I Konkursie Teatrów Więziennych wzięło udział osiem zespołów, w tym jeden poza konkursem. Jury pod przewodnictwem Ewy Wójciak, dyrektorki Teatr Ósmego Dnia nagrodziło cztery przedstawienia.

Pierwsze miejsce zdobył spektakl „Wybaczam Ci” Teatru Widno-Kręgi z Zakładu Karnego w Turawie. Na drugim miejscu uplasowały się dwa przedstawienia: „Niczyj” przygotowany przez Teatr Sami Swoi z ZK w Strzelcach Opolskich i „Aut” zrealizowany przez Teatr Korektor ZK w Kwidzynie. Trzecią nagrodę otrzymał spektakl „Nie zabronisz mi być dobrym człowiekiem” Teatru Innego Świata z Aresztu Śledczego w Poznaniu.

Po rozdaniu nagród wystąpił Teatr z Kwidzyna, który pokazał spektakl "Aut". To historia sportowca, który rozmienił swoją karierę sportowca na narkotyki, rozboje... Przez przypadek wpadł, trafił do więzienia. Historia kończy się happy endem, pozytywnym przesłaniem. W warstwie teatralnej urzeka prostotą użytych środków i sceniczną prawdą.

O komentarz poprosiłem prof. dr hab. Dobrochnę Ratajczakową, która obserwowała cały konkurs.

- To powinien być raczej festiwal w nie konkurs, ponieważ teatry więzienne mają zupełnie inną funkcję niż rywalizacja. Na tym konkursie ujawniły się dwa nurty: autobiograficzny, zmieszany z publicystyka i drugi - nazwałabym go oniryczno-fantastycznym. W pierwszym aktorzy „sprzedają” swoje historie, w drugim - grają własne marzenia. Wyraźnie różnią się też spektakle kobiece i męskie. Kobiety wpędzone w pułapkę bezradności stawiają pytania, dlaczego mnie się to zdarzyło? W męskich spektaklach nie ma takich pytań. Oni pytają: nie jak z tego wyjść, ale co z tym zrobić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski