Poznań: Zamiast izby wytrzeźwień, ogrzewalnia dla...

  Poznań: Zamiast izby wytrzeźwień, ogrzewalnia dla bezdomnych?

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jest pomysł, by zamienić izbę wytrzeźwień na ogrzewalnię dla bezdomnych.

  Jest pomysł, by zamienić izbę wytrzeźwień na ogrzewalnię dla bezdomnych. ©Szymon Siewior

  Jest pomysł, by zamienić izbę wytrzeźwień na ogrzewalnię dla bezdomnych. To oni stanowią ponad połowę klientów izby. Za pobyt nie płacą, bo nie mają pieniędzy. W ogrzewalni znaleźliby nie tylko ciepły kąt, ale i możliwość udziału w zajęciach terapeutycznych.
  Jest pomysł, by zamienić izbę wytrzeźwień na ogrzewalnię dla bezdomnych.

  Jest pomysł, by zamienić izbę wytrzeźwień na ogrzewalnię dla bezdomnych. ©Szymon Siewior

  Na Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych przy Podolańskiej nadal wszyscy mówią izba wytrzeźwień, choć ta została zlikwidowana w 2009 r. Nie zmieniła się jednak funkcja tego miejsca. Trafiają tutaj osoby pijane. Rocznie jest ich ok. 7-8 tys.

  Ośrodek, który prowadzi MONAR, kosztuje miasto 1,8 mln zł. – 60-70 proc. pensjonariuszy izby to bezdomni lub osoby tak biedne, że nie jesteśmy w stanie odzyskać od nich pieniędzy za pobyt – twierdzi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta. – Natomiast postępowanie egzekucyjne musimy przeprowadzać, mimo że jego koszty przewyższają to co uzyskujemy.

  Prezydent Solarski proponuje, by izbę wytrzeźwień zlikwidować, a na jej miejscu utworzyć ogrzewalnię dla bezdomnych, którą prowadziłaby organizacja pozarządowa.

  – Osobę, która nie jest zagrożeniem dla siebie i innych należy odwieźć do domu. Jeżeli jest agresywna, powinna znaleźć się w policyjnej izbie zatrzymań. W przypadku zatrucia alkoholowego taki delikwent winien przejść detoks w szpitalu, a następnie trafić do naszej ogrzewalni, gdzie miałby zapewnioną także terapię – tłumaczy J. Solarski. – Obecnie izba, poza tym, że jest hotelem, nie spełnia funkcji terapeutycznej.

  A można byłoby ją zapewnić, nawiązując współpracę z Ośrodkiem Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych Szpitala im. Raszei, który mieści się w tym samym budynku przy Podolańskiej co ośrodek dla nietrzeźwych.
  Prezydent Solarski podkreśla, że zamiana izby na ogrzewalnię, to na razie jedynie projekt. – Chcę na ten temat porozmawiać z radnymi i policją – dodaje J. Solarski.

  Adam Pawlik, radny PiS twierdzi, że o tym pomyśle słyszy pierwszy raz. – Propozycja wygląda sensownie, warta jest rozważenia – uważa A. Pawlik. – Muszę jednak dokładnie się z nią zapoznać, bo jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ..

  X (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Najciekawsze jest to, że Pan Stolarski nie bardzo się orientuje, co się dzieje na "jego" izbie wytrzeźwień. Na izbie są zatrudnieni terapeuci i w miarę możliwości takich warunków jest prowadzona...rozwiń całość

  Najciekawsze jest to, że Pan Stolarski nie bardzo się orientuje, co się dzieje na "jego" izbie wytrzeźwień. Na izbie są zatrudnieni terapeuci i w miarę możliwości takich warunków jest prowadzona terapia. Ciekawe gdzie znajdą miejsce dla tych wszystkich osób, które wcześniej trafiały na izbę? Na izbie przyjęć czy w izbie zatrzymań? Moim zdaniem to jest nieprzemyslany pomysł.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a Caritas

  benia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A w Mieście zapomniano ze kupa szmalu poszła na ogrzewalnię Caritasu?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  izba

  rafal j (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  sa miasta ktore pozbyly sie izb wytrzezwien i wszystko gra. idzmy ich droga.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zlikwidowane izbay

  tumaju (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Niestety nie gra. Miasta reaktywują izby (Lublin, Radom). Dopiero ich likwidacja uświadomiła władzom skalę problemu. Dzisiejsze izby nie mają wiele wspólnego z tymi z PRL, wszędzie prowadzone są...rozwiń całość

  Niestety nie gra. Miasta reaktywują izby (Lublin, Radom). Dopiero ich likwidacja uświadomiła władzom skalę problemu. Dzisiejsze izby nie mają wiele wspólnego z tymi z PRL, wszędzie prowadzone są terapie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  alkohol

  zdzichu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  a ja nie chce by z moich podatkow oplacac pijaczkow! ogrzewalnia to dobry pomysl!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Policyjne izby zatrzymań nie są do niańczenia pijaczków!

  Kleofas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Panie Solarski! Zajmij się pan czymś, na czym się znasz, a nie zabieraj za sprawy, o których nie masz pojęcia. To, że zaoszczędzicie parę złotych, to jeszcze nie wszystko.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  izba

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  A czy ktoś pomyślał o tym co będzie działo się w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.......Przecież Policja, żeby zostawić delikwenta w izbie zatrzymań i tak musi otrzymać zaświadczenie od lekarza,...rozwiń całość

  A czy ktoś pomyślał o tym co będzie działo się w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.......Przecież Policja, żeby zostawić delikwenta w izbie zatrzymań i tak musi otrzymać zaświadczenie od lekarza, że może tam przebywać. No to kolejki , które i tak są w SOR okrutne - zwiększą się. Pijany od razu konsultacja, bo policja czeka, a chory potrzebujący - niech czeka.
  A pogotowie, będzie zbierać z ulicy nietrzeźwych i tak do SOR zawiezie. Koło zamknięte. Gratuluje pomysłu. Niech Państwo Radni zajmują się tym na czym się znają, a nie mieszają w sprawach , o których nie mają pojęcia.
  Czekajcie chorzy w kolejkach, a lekarze i pielęgniarki "użerajcie" się z pijakami........to Wasz obowiązek. BRAWO WŁODARZE MIASTA.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Izba

  Czarny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Jak zlikwiduje izbę to dopiero zrobią porządek nastały rynku izba niektórym życie ratuje to jest najgorsze rozwiazanie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo