Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań zapłaci miliard odszkodowania? Tyle domagają się właściciele działek na Grunwaldzie!

Bogna Kisiel
Wyborowa S.A. domaga się 98 mln zł, bo uchwalony w 2002 r. plan przewiduje teren, na którym znajduje się zakład, na turystykę i rekreację. Jednak umożliwia firmie użytkowanie go do 2017 r.
Wyborowa S.A. domaga się 98 mln zł, bo uchwalony w 2002 r. plan przewiduje teren, na którym znajduje się zakład, na turystykę i rekreację. Jednak umożliwia firmie użytkowanie go do 2017 r. Grzegorz Dembiński
Nie ma planów miejscowych - źle, gdy są - jeszcze gorzej. Bo nie tylko porządkują przestrzeń Poznania, ale niosą ze sobą skutki finansowe. Właściciele nieruchomości występują z roszczeniami. I rosną one lawinowo. Do końca lipca do urzędu wpłynęło 128 wniosków na kwotę 767 mln zł. W tej chwili jest ich 140, a ich wartość szacuje się na około miliard złotych!

Najwięcej, bo aż 196 mln zł domaga się właściciel terenów w rejonie Smoluchowskiego i Węgorka, gdzie planowana jest III rama komunikacyjna. Ze swych roszczeń nie rezygnują spółki należące do poznańskiego dewelopera Dariusza Wechty, które walczą łącznie o 96 mln zł. Za kilka dni odbędzie się rozprawa Wyborowa S.A. kontra miasto. Spółka domaga się 98 mln zł, bo uchwalony w 2002 r. plan przewiduje teren, na którym znajduje się zakład, na turystykę i rekreację. Jednak umożliwia firmie użytkowanie go do 2017 r.

Właściciele terenów żądają od miasta 1mld zł - aż 196 milionów za działkę przy Smoluchowskiego

- Jeszcze przez pięć lat spółka może korzystać z tej nieruchomości - przypomina Jerzy Stępień, zastępca prezydenta Poznania. I dodaje, że Wyborowa roszczenie motywuje m.in. kosztami związanymi z przeprowadzką, która nastąpi w przyszłości.

PISALIŚMY JUŻ WCZEŚNIEJ:
NAD MIASTEM GROŹBA WYPŁATY 760 MILIONÓW ODSZKODOWANIA

Miasto nie chce zdradzać strategii obrony, ale istnieją różne sposoby rozwiązania problemu.
- Na przykład wydłużenie okresu użytkowania czy zmiana studium, a potem planu - wylicza J. Stępień.

Wojciech Kręglewski, radny Platformy Obywatelskiej, przypomina, że budynki fabryki to już zabytek.
- Gdyby zmienić plan i dopuścić tutaj mieszkaniówkę, mogłyby powstać lofty - mówi radny.

Wtedy Wyborowej trudno byłoby udowodnić, że nieruchomość straciła na wartości, jeżeli przeznaczenie terenu zmieniłoby się z przemysłowego na budownictwo mieszkaniowe.

Sprawa Wyborowej to jedna z 21, toczących się w sądach. Łącznie skarżący domagają się ponad 520 mln zł. Jednak sądy pierwszej instancji oddaliły już pozwy, których wartość ocenia się na prawie 223 mln zł. Nie oznacza to, że miastu udało się ochronić te pieniądze. Apelacje są murowane.

I tak np. jedna ze spółek Dariusza Wechty, która występuje o odszkodowanie w wysokości ponad 17 mln zł w związku z planem "Rataje Park", w lipcu przegrała sprawę. 3 grudnia urząd otrzymał informację, że strona odwołała się od wyroku. Podobnie jest w przypadku planu "Rataje Łacina część B" (roszczenie dot. 7 mln, skarga kasacyjna), "Główna część A" (198 tys. zł, apelacja). Nie została definitywnie rozstrzygnięta sprawa planu "Wilczak Czapla". Krakowska firma Prime Developer domagała się 56 mln zł. Ostatecznie sąd przyznał 19 mln zł. Miasto zapłaciło wraz z odsetkami i kosztami postępowania sądowego ponad 25 mln.

CZYTAJ TEŻ:
30 MILIONÓW WYDANE LEKKĄ RĘKĄ

- Do 17 stycznia możemy złożyć kasację - twierdzi J. Stępień. - W naszej ocenie decyzja o warunkach zabudowy nie powoduje roszczeń odszkodowawczych, bo to nie ona, a plan miejscowy przesądza przeznaczenie terenu. Ponadto w uzasadnieniu wyroku odwoływano się do planu ogólnego z 1994 r., który dopuszczał na tym obszarze zabudowę. A przypominam, że w 2004 r. ustawodawca zlikwidował plany ogólne.

Trudno dziś przesądzić, jaki będzie wyrok w sprawie Wyborowej czy w innych postępowaniach sądowych. Faktem jest, że w tym roku tylko D. Wechcie (nie było ono skutkiem planu miejscowego) i Prime Developer miasto musiało zapłacić ponad 55 mln zł odszkodowania.

- Pojawiają się oskarżenia, że wypłata odszkodowań jest wynikiem błędów zaniechania czy głupoty - mówi J. Stępień. - Najłatwiej powiedzieć, że ktoś zawinił. Ale plany niosą ze sobą skutki finansowe i tego nie zmienimy, bo takie jest prawo. Można więc nie uchwalać ich tam, gdzie ich skutki przypuszczalnie mogłyby być najwyższe i nie zagrażałoby to realizacji ważnych celów publicznych. Podkreślam też, że znacząca część roszczeń nie wynika z uchwalonych planów, a z innych tytułów bądź sporów własnościowych z miastem.

Urzędnicy twierdzą, że prognoza skutków finansowych planów ma charakter orientacyjny. Nie wiadomo, jakie ceny będą w przyszłości. A właściciele, występując o odszkodowanie, jego wysokość ustalają na zasadzie "co komu do głowy przyjdzie".

Inne sprawy odwoławcze, które toczą się w sądach
W tej chwili w pierwszej instancji toczą się sprawy o odszkodowania w wysokości:

 • 18 mln (plan "południowo-zachodni klin zieleni"),
 • 196 mln ("III Rama Komunikacyjna odcinek południowo-zachodni", "III Rama Komunikacyjna a ul. Węgorka"),
 • 4,2 mln ("Rataje Park os. Oświecenia"),
 • 92 mln ("Rataje Park"), 7 mln ("Morasko-Radojewo-Umultowo-Część Warty A"),
 • 471 tys. ("Św. Leonarda"), 6 mln ("III Rama Komunikacyjna, odcinek południowo-zachodni"),
 • 5,3 mln ("Rataje - Łacina A"),
 • 22 mln ("Rataje Park"),
 • 5 mln ("Za Fortem"),
 • 370 tys. ("Rataje Park os. Oświecenia"),
 • 50 tys. ( Morasko-Radojewo-Umultowo-Dolina Warty B" - w przypadku tego planu toczy się inne postępowanie, w którym nie określono wartości roszczenia),
 • 1,4 mln ("Rataje - Łacina B),
 • 12 mln ("Rataje - Łacina B)

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski