Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Zdjęto nielegalne reklamy przy ulicy Jana Pawła II

Karolina Koziolek
Poznań: Zdjęto nielegalne reklamy przy ulicy Jana Pawła II
Poznań: Zdjęto nielegalne reklamy przy ulicy Jana Pawła II archiwum
Nielegalne reklamy to wciąż poważny problem w polskich miastach. Udaje się go małymi krokami pokonać. Jednak wiele jeszcze przed nami. Wydaje się, że walka miasta z nielegalnymi reklamami będzie bardziej skuteczna. Biuro plastyka miejskiego tworzy nieoficjalny rejestr najbardziej zaśmieconych reklamami miejsc w Poznaniu. To tak zwana czarna lista. Pierwszą pozycję z listy udało się „oczyścić” w osta-tnich dniach.

Zobacz komentarz: Likwidowanie to pierwszy krok do celu

- Było to możliwe dzięki współpracy z Zarządem Dróg Miejskich i Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego. Wspólnie podjęliśmy działania pozwalające na oczy-szczenie budynku oraz jego ogrodzenia z nielegalnych ba-nerów reklamowych - mówi Piotr Libicki, plastyk miejski.

Chodzi o nieruchomość u zbiegu ulic Jana Pawła II i Kaliskiej prowadzącej w kierunku osiedla Polanka.

Stojący tam budynek jednorodzinny wraz z ogrodzeniem stał się wielką tablicą reklamową jednego z internetowych sklepów komputerowych.

- Okazało się, że ogrodzenie leży na działce należącej doZDM, dzięki temu urzędnicy mogli stosunkowo łatwo wyegzekwować prawo - zaznacza Piotr Libicki.

Reklam na samym budynku mieszkalnym pomógł z kolei pozbyć się PINB.

- W przypadku zgłoszeń dotyczących nielegalnych reklam każdorazowo sprawdzamy, czy właściciel nieruchomości dokonał zgłoszenia w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta. Jeśli tego nie zrobił, prosimy, by dokonał legalizacji nośnika reklamowego post factum. Konieczne jest wniesienie opłaty legalizacyjnej. W opisywanym przypadku właściciel nie uzyskał dokumentów legalizacyjnych, dlatego wydaliśmy nakaz rozbiórki nośników reklamowych - tłumaczy Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Plastyk miejski zapowiada kolejne tego typu działania. W jego biurze pojawiło się nowe stanowisko ds. walki z nielegalnymi reklamami. Samo biuro plastyka miejskiego nie może wystawiać kar za nielegalne reklamy, dlatego współpracuje w tym zakresie z PINB-em oraz ZDM-em.

Zobacz też: Piła: Czy billboardy szpecą miasto?

PINB zbadało w 2015 roku 126 nośników reklamowych.

 - Nakazaliśmy rozbiórkę 26 z nich. W przypadku pozostałych trwają postępowania egzekucyjne - mówi Łukaszewski.

Zgłoszenia pochodzą od miejskich stowarzyszeń oraz mieszkańców. - Są mieszkańcy, którzy regularnie zgłaszają nam nielegalne reklamy, są na to wyczuleni - mówi Paweł Łukaszewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski