Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań pożegnał we wtorek profesora Stanisława Lorenca, rektora UAM w latach 2002-2008

Marek Zaradniak
Rano w Auli UAM odbyło się otwarte posiedzenie senatu uczelni. Potem były rektor uczelni spoczął na cmentarzu na Naramowicach.
Rano w Auli UAM odbyło się otwarte posiedzenie senatu uczelni. Potem były rektor uczelni spoczął na cmentarzu na Naramowicach. Robert Woźniak
Poznań pożegnał we wtorek profesora Stanisława Lorenca. Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w latach 2002-2008 zmarł 19 stycznia. Miał 76 lat.

Rano w Auli UAM odbyło się otwarte posiedzenie senatu uczelni. Uczestniczyli w nim rodzina, przyjaciele i liczna społeczność akademicka. Prorektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska przypomniała, że prof. Stanisław Lorenc był współtwórcą poznańskiej geologii, wieloletnim dyrektorem Instytutu Geologii, naukowcem i nauczycielem akademickim spełniającym swoją misję z pełną pasją, życzliwym i otaczającym studentów i współpracowników szacunkiem i troską..

Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki w nadesłanym liście napisał, że gdy w listopadzie ubiegłego roku rozmawiał z profesorem Stanisławem Lorencem, a w grudniu przekazywał mu życzenia, nie przypuszczał, że będą to ostatnie ich rozmowy. Jak podkreślił prof. Andrzej Lesicki, Stanisław Lorenc, rektor kadencji 2002-2008 był jednym z największych rektorów UAM, a dla niego wzorem. Gdy kontaktował się z nim jeszcze jako prodziekan i dziekan Wydziału Biologii wiele się od niego nauczył. Nauczył się, jak załatwiać sprawy pracownicze, jak stworzyć z dziekanami i prodziekanami zespół.

- Był nie tylko wielkim rektorem, ale też wybitnym uczonym i dobrym, pełnym ciepła człowiekiem – napisał prof. Andrzej Lesicki.

Prof. Bogumiła Kaniewska podkreśliła, że odszedł rektor, który uniwersytet postrzegał jako wspólnotę pracowników naukowych, studentów, pracowników administracyjnych i pracowników obsługi. Każdy z członków tej społeczności był dla niego jednakowo ważny. Chętnie włączał się w nurt akademickiej codzienności. Ze studentami wyjeżdżał na obozy naukowe, ze sportowcami grał w piłkę. Skutecznie troszczył się o dobro, jakim jest uczelnia, tak aby stworzyć dobre warunki do nauki i pracy. Kontynuował dzieło zapoczątkowane przez jego poprzedników, dzieło rozbudowy UAM w Poznaniu, ale także w Słubicach, Gnieźnie, Kaliszu i Pile.

W czasie jego kadencji na Morasko przeniosły się wydziały: Biologii, oraz Nauk Geograficznych i Geologicznych. Swoją siedzibę znalazł tam nowo powstały Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, a Wydział Prawa i Administracji zyskał lokalizację w centrum miasta. To dzięki staraniom prof. Stanisława Lorenca Sejm RP przyjął Ustawę o Ustanowieniu Programu Wieloletniego UAM na lata 2004-2011. Rektor Stanisław Lorenc skutecznie zabiegał też o środki unijne, które pozwoliły m.in. odnowić Aulę Uniwersytecką i pałac w Obrzycku. Był rektorem rektorów, bo w latach 2005-2008 przewodniczył Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, a w latach 2002-2008 Kolegium Rektorów Szkół Wyższych miasta Poznania. Był wielkim rektorem, ale zarazem pozostawał skromnym człowiekiem.

Po posiedzeniu senatu, odprawiona została msza święta w kościele pod wezwaniem św. Jana Pawła II, a następnie odbył się pogrzeb na cmentarzu przy ulicy Jasna Rola na Naramowicach. Rektor Stanisław Lorenc spoczął w grobie rodzinnym. Żegnały go tłumy. Zabierając głos prorektor UAM prof. Tadeusz Wallas podkreślił, że wspólnota akademicka pogrążyła się w żałobie. Dodał, że profesor Stanisław Lorenc przysparzał uczelni splendoru i uznania. Był dumą Uniwersytetu i autorytetem nie tylko naukowym, ale i wzorcem osobowym co nie wynikał z zajmowanej funkcji, ale z cech jakie posiadał:spokoju, mądrości, wyrozumiałości, sprawiedliwości, pracowitości, erudycji, poczuciu humoru i szlachetności. .

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski