Poznań: Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych ma już 60 lat...

  Poznań: Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych ma już 60 lat [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  Anna Jarmuż

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Poznań: Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych ma już 60 lat
  1/14
  przejdź do galerii

  Poznań: Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych ma już 60 lat ©Archiwum szkoły

  Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych obchodzi 60. urodziny. W sobotę okrągły jubileusz świętować będą uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły.
  - Nawet przez minutę nie żałowałem, że wybrałem taki zawód oraz szkołę. Uważam, że świetnie przygotowała mnie ona do życia i pracy. Owoce tego zbieram do dzisiaj. Nadal jestem czynny zawodowo - przyznaje Henryk Kalkowski, absolwent Zespołu Szkół Budowalno - Drzewnych.

  Choć naukę tam zakończył w 1972 r., do dziś zachował wspomnienia ze szkolnych lat. - Przedmiotów zawodowych uczyli nas fachowcy. To nie byli tylko nauczyciele, ale osoby, które po lekcjach pracowały na budowach czy w firmach projektowych. Dlatego, kiedy już podjęliśmy pracę, nie dało się nas wpuścić w maliny - żartuje były uczeń ZSBD.

  W pamięci zapadły mu też anegdoty. Na przykład sytuacja, gdy wraz z kolegami obrzucił śnieżkami stojący przed szkołą pomnik Feliksa Dzierżyńskiego.

  - Musieliśmy za karę stać przez całą lekcję i długą przerwę przy jego popiersiu. Woźny pilnował, żebyśmy nigdzie się nie oddalali. Ale był wstyd - wspomina Henryk Kalkowski.

  Dawne lata dobrze zapamiętał też Tomasz Zgórecki, który kończył szkołę w 1997 r. Po technikum studiował technologię drewna na dawnej Akademii Rolniczej, a dzisiejszym Uniwersytecie Przyrodniczym. Do dziś pracuje w zawodzie.

  - Z technikum wyniosłem szacunek do ludzi i pracy oraz życiową zaradność. Już w szkole pracowaliśmy, m.in. na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Dzięki praktykom wiedzieliśmy, jak działają duże zakłady przemysłowe - mówi Tomasz Zgórecki. Przyznaje też, że najbardziej zapadli mu w pamięci wymagający nauczyciele. Wielu uczy w szkole do dzisiaj. - Byli surowi i sprawiedliwi - mówi były uczeń. - Dobrze pamiętam też wyjazdy do Hanoweru do zaprzyjaźnionych szkół technicznych.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo