Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Zlikwidują przychodnię, zrobią biura dla urzędników

Tomasz Nyczka
W przychodni zlikwidowano już rentgen. Na co kolej teraz?
W przychodni zlikwidowano już rentgen. Na co kolej teraz? Paweł Miecznik
Likwidacja części wielospecjalistycznej przychodni przy ul. Słowackiego 8 to absurd - alarmują lekarze. I mówią, że drugiej takiej, w której można wykonać kompleksowe badania, próżno szukać w mieście. Największa, obok POSUM, placówka w Poznaniu działa od 50 lat, zjeżdżają do niej pacjenci z powiatu i z całego województwa. Starostwo, do którego budynek należy, jest jednak nieugięte - mają tam być biura.

Czytaj także:
Poznań: Poradnia z Kolejowej uniknie likwidacji
Kolejka do ortopedy. Trzeba czekać nawet 9 godzin

Niedawno zapadła decyzja o likwidacji poradni RTG. Wcześniej na Św. Marcin przeniesiono poradnię wenerologiczną i EEG.

- Musimy mieć miejsce na Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Dziś obie te instytucje działają w tragicznych warunkach. Nie mam pieniędzy na to, by umieścić je w budynku klasy A. Właśnie dlatego nie da się utrzymać choćby pracowni RTG - wyjaśnia starosta poznański Jan Grabkowski.

Lekarze są tą decyzją oburzeni. Argumentują, że przy Słowackiego wszystko jest w jednym miejscu: poradnie różnych dziedzin medycyny wraz z pracowniami diagnostycznymi, w tym RTG. Ta ostatnia jest, ich zdaniem, świetnie wyposażona.

- Sam kierowałem tam swoich pacjentów, to dobra placówka, która oferuje kompleksowe badania - żali się dr Jerzy Fischbach, neurolog. - Demontuje się ją, nie zabezpieczając specjalistycznych usług medycznych w każdej z 17 gmin powiatu. Będziemy mieli problem z onkologią, endokrynologią, EEG.

Jan Grabkowski nie zgadza się z tym i w jednym z pism do lekarzy zauważa: "Trudno podzielać pogląd, że decyzja o likwidacji placówki uderza w istotny interes ochrony zdrowia mieszkańców miasta i województwa". Jego zdaniem... pacjenci mogą się leczyć w szpitalu w Puszczykowie.

Lekarze twierdzą, że decyzja starosty rozrzuci przychodnie specjalistyczne po Poznaniu i utrudni dostęp do nich. Ich zdaniem to tym bardziej absurdalne, że pomieszczenia były specjalnie przystosowane, są tam odpływy dla promieniotwórczego materiału, klimatyzacja, wentylacja. Tego, jak mówią, próżno szukać gdzie indziej.

Zaniepokojeni sytuacją są też ci, których poradnie przy Słowackiego wciąż jeszcze działają.

- Nie wiemy, na czym stoimy. Chcieliśmy umowy na pięć lat, a mówi się o trzech. Nasza poradnia jest największa w Poznaniu i jako jedyna w Wielkopolsce prowadzi chemioterapię hematologiczną. Warto ją utrzymać, a nie jesteśmy pewni czy tak się stanie - opowiada lekarka z poradni hematologicznej przy Słowackiego.

W podobnym tonie wypowiadają się pacjenci.
- Z usług przychodni korzystają starsze osoby. Mają do niej łatwy dostęp, przychodnia przystosowana jest też dla osób niepełnosprawnych - mówi Beata Siuchnińska.

Ale pacjenci nie dają za wygraną i chcą zbierać podpisy pod listem protestacyjnym przeciwko likwidacji placówki.

- Potrzeba mniej emocji. Będę rozmawiał z przedstawicielami przychodni, by wypracować kompromis. Tą sprawą zajmiemy się też podczas posiedzenia komisji zdrowia - mówi Piotr Burdajewicz, przewodniczący rady powiatu poznańskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski