18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Zmarł Czesław Michniak - nestor pisarzy [WSPOMNIENIE]

Marek Zaradniak
Czesław Michniak zmarł w Poznaniu w minioną niedzielę
Czesław Michniak zmarł w Poznaniu w minioną niedzielę Fot. Szymon Siewior
W wieku 94 lat zmarł w niedzielę w Poznaniu Czesław Michniak, pisarz, prozaik i dziennikarz. Nestor tutejszego środowiska literackiego.

Czesław Michniak był autorem między innymi opowiadań "Zostań moją syrenką" i "Recepta na przyjaźń" oraz powieści "Lanie wosku", "Błagam towarzysza o litość", "Piknik pod gilotyną" i "Czeska odyseja".

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Czesław Michniak, nestor poznańskich pisarzy, nie żyje

Był postacią, która nie dała się łatwo zaszufladkować. Mówił o sobie, że nie ma łatwego charakteru. Mówił też, że w tamtych, trudnych czasach był na pół etatu w opozycji. Londyńskie "Wiadomości" za Radiem Wolna Europa w 1981 roku informowały, że: »powieść Michniaka "Twarz", która ukazała się w miesięczniku "Twórczość" zapowiadała sierpniowe wydarzenia na Wybrzeżu jako nieuniknioną konsekwencję systemu opartego na nieudolności, donosicielstwie i fałszu. Toteż, jeśli kiedyś ukaże się antologia literatury lat 80., opowiadanie Michniaka znaleźć się powinno w niej tuż obok tekstów drukowanych w zeszytach "Zapisu" i "Pulsu" jako wierny i przekonujący dokument czasu przełomu«.

Urodził się w Lublinie, ale wczesną młodość spędził w Kielcach, gdzie zdał maturę. Studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Podczas okupacji hitlerowskiej z Kielc wywieziono go na przymusowe roboty nad Jezioro Bodeńskie. Po wojnie na krótko powrócił do Kielc, ale szybko porwała go Warszawa, gdzie pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przez trzy lata był dziennikarzem kieleckiego "Słowa Ludu". W 1952 roku zadebiutował na łamach "Słowa Tygodnia" opowiadaniem "Marian pojechał na front węglowy", ale za swój właściwy debiut uważał opublikowanie rok później na łamach "Nowej Kultury" opowiadania "Etiuda rewolucyjna".

Od 1954 roku Czesław Michniak związał się z Poznaniem. W latach 1955-84 był publicystą "Głosu Wielkopolskiego", a w latach 1956-60 pracował również w "Tygodniku Zachodnim". Był m.in. sprawozdawcą z procesów uczestników Poznańskiego Czerwca. Pracował też w Dziale Kultury "Gazety Poznańskiej", na której łamach publikował do roku 1986. Współpracował z Radiem "Merkury" i pod pseudonimem Marian Gostyński z "Przewodnikiem Katolickim". Publikował również na łamach "Odry", "Twórczości", "Literatury" i "Arkusza".

W roku 2004 poznański oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich opublikował jego ostatni tom opowiadań "Recepta na przyjaźń". Twórczość Czesława Michniaka przetłumaczono na niemiecki, węgierski, rumuński i holenderski.
Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę na Cmentarzu Miejskim w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski