Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Zmarł profesor Józef Stasiński, wybitny rzeźbiarz i medalier

Marek Zaradniak
Józef Stasiński w swej pracowni
Józef Stasiński w swej pracowni Waldemar Wylegalski
W wieku 92 lat zmarł profesor Józef Stasiński, wybitny polski rzeźbiarz i medalier przez całe życie związany z Poznaniem.

Józef Stasiński urodził się w Poznaniu 16 marca 1927 roku. Dwa lata temu z okazji swych 90. urodzin uhonorowany został srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jego ojciec był zawodowym wojskowym. Za działalność w konspiracji stracono go w Berlinie w 1942 roku. Przeżycia okupacyjne i praca przymusowa wywarły wpływ na tematy podejmowane w twórczości artysty.

Znakomity medalier chciał być inżynierem. Niestety nie dostał się na Politechnikę Poznańską. Studiował na tutejszej ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Na I roku studiów "zaraził się" medalierstwem. Rok później zrobił pierwszy medal dla koleżanki i oznaczył go opus 1. Bo Stasiński swoje medale podobnie jak kompozytorzy oznaczał słowem opus czyli dzieło.

Sprawdź też:

Do momentu swych 90. urodzin stworzył ich 1899. Były wśród nich m.in. cykle „Polska Walcząca na frontach II wojny światowej” i „Pontyfikat Jana Pawła II”, ale były też liczne medale o tematyce muzycznej przygotowywane dla poznańskiej Pro Sinfoniki. Spod jego dłuta wyszły też stacje Drogi Krzyżowej i ołtarz Chrystusa w poznańskiej Katedrze, pomnik kardynała Augusta Hlonda oraz pomnik ofiar faszyzmu w Chełmnie nad Nerem.

Zaraz po studiach Józef Stasiński był nauczycielem rzeźby w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Z czasem został wykładowcą Politechniki Poznańskiej. Prowadził zajęcia z rzeźby na Wydziale Architektury, Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Był także wykładowcą Wyższej Szkoły Zawodowej Kadry dla Europy.

Pasją profesora Józefa Stasińskiego było przez wiele lat pszczelarstwo, a z czasem praca w zaciszu domowym i w ogrodzie. Najwyżej cenił swoje osiągnięcia w zakresie przekształcania funkcji medalu oraz zdobycze techniczne w tym gatunku sztuki, a także konsekwencję w działaniu. Lubił muzykę klasyczną, a jeśli chodzi o sztukę do jego ulubionych twórców należeli Rafael i Picasso.
Był człowiekiem niezwykle pogodnym i umiejącym się radować.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski