Poznań: Zmarł wybitny naukowiec profesor Włodzimierz...

  Poznań: Zmarł wybitny naukowiec profesor Włodzimierz Krzyżosiak. Miał 68 lat

  KARC

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zmarł profesor Włodzimierz Krzyżosiak z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. Miał 68 lat.
  Włodzimierz Krzyżosiak zmarł nagle w czwartek w późnych godzinach wieczornych

  Włodzimierz Krzyżosiak zmarł nagle w czwartek w późnych godzinach wieczornych ©www.ibch.poznan.pl

  Uczony zmarł nagle w czwartek w późnych godzinach wieczornych.

  Jego śmierć była dla wszystkich dużym zaskoczeniem. Jak mówią współpracownicy prof. Krzyżosiak był tytanem pracy, wzorowy kierownik instytutu i niezwykle kompetentny naukowiec.

  Profesor urodził się w 1949 r. w Rawiczu. W 1971 r. ukończył studia chemiczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. W 1975 r. doktoryzował się w Instytucie Chemii UAM w Poznaniu, a w 1984 r. – habilitował w Instytucie Chemii Organicznej PAN w Warszawie. W 1993 r. otrzymał tytuł profesora. Jest kierownikiem Zakładu Biomedycyny Molekularnej w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, w którym pracuje od początku jego istnienia - jak czytamy na stronie Fundacji Nauki Polskiej.

  Jest współautorem ponad 130 publikacji naukowych z zakresu chemii organicznej, biologii molekularnej i problematyki biomedycznej.

  Jest członkiem korespondentem PAN (od 2004 r.), członkiem Komitetu Biologii Molekularnej Komórki PAN i Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN. Od 2002 r. jest członkiem American Society for Biochemistry and Molecular Biology i American Association for the Advancement of Science. Od 2016 r. jest członkiem European Academies Science Advisory Council (EASAC) Working Group of Experts on Genome Editing.

  W 2007 r. otrzymał tzw. polskiego Nobla czyli Nagrodę Fundacji Nauki Polskiej oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2013 r.
  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo