Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Zmiana organizacji ruchu na ul. Sienkiewicza

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Radni osiedla Jeżyce chcą podjąć uchwałę o poprawie organizacji ruchu przy ul. Sienkiewicza - jednocześnie  będą podjęte badania ruchu na ul. Słowackiego i Mickiewicza
Radni osiedla Jeżyce chcą podjąć uchwałę o poprawie organizacji ruchu przy ul. Sienkiewicza - jednocześnie będą podjęte badania ruchu na ul. Słowackiego i Mickiewicza Waldemar Wylegalski
Mieszkańcy chcą, aby przy ul. Sienkiewicza w Poznaniu zmieniła się organizacja ruchu. Radni osiedlowi chcą wystąpić do Miejskiego Inżyniera Ruchu i Zarządu Dróg Miejskich o uporządkowanie sytuacji związanej z parkowaniem przy bramach wjazdowych i na chodnikach, z wjeżdżaniem pod prąd i z przejściami dla pieszych. Jednocześnie Rada Osiedla Jeżyce będzie ponownie analizować natężenie ruchu m.in. na ul. Słowackiego i Mickiewicza, gdzie w sierpniu wprowadzono zmianę organizacji ruchu, która zbiegając się z ważnymi remontami, wywołała spore zamieszanie i korki.

Na najbliższej sesji Rady Osiedla radni będą wnioskować do prezydenta miasta o zmianę zagospodarowania i organizacji ruchu na ul. Sienkiewicza. Zapowiedź tego projektu uchwały już wywołała zainteresowanie mieszkańców i takie komentarze jak „piękny projekt, w końcu normalność”.

- To nie są zmiany rewolucyjne, ale ważne – mówi Filip Schmidt, przewodniczący Zarządu Osiedla Jeżyce. - Chcemy poprawić komfort użytkowania ulicy, poprzez postawienie ławek i uporządkowanie ruchu samochodów oraz chronić świeżo wyremontowane chodniki. Nie zmieni się ani kierunek jazdy, ani sposób poruszania się i parkowania – ale ma być bezpieczniej i wygodniej.

Czytaj też: Poznań: Więcej progów zwalniających na Jeżycach. Będą poduszki berlińskie, ale na podniesione skrzyżowania trzeba jeszcze poczekać

I tak przy skrzyżowaniu z ul. Prusa pojawi się znak drogowy zakazujący wjazdu (z tabliczką, że nie dotyczy rowerów jednośladowych), by zapobiegać sytuacjom, w których kierowcy wjeżdżają w ul. Sienkiewicza pod prąd. Jednocześnie przy tym skrzyżowaniu miałyby być wytyczone przejścia dla pieszych, by zwiększyć dla nich bezpieczeństwo na jezdni.

Piesi będą też czuć się bezpieczniej w osi przejść dla pieszych i na skraju niedawno wyremontowanego chodnika: słupki uniemożliwiające wjazd samochodów miałyby pojawić się m.in. na rogu ul. Sienkiewicza i ul. Reja, przy dawnym sklepie „Kasia”, a także na rogu ul. Sienkiewicza i ul. Asnyka, przy świetlicy. Słupki lub inne elementy architektoniczne odstraszające kierowców od parkowania staną na jezdni w bezpośrednim sąsiedztwie wjazdów bramowych. Na wewnętrzne podwórka będzie można wjechać, ale już nie byłoby możliwe parkowanie przy bramach tak, że samochód zasłania lub blokuje wjazd.

Radni chcą dostosować się też do głosów mieszkańców i przesunąć na jezdnię miejsca parkingowe na południowej części ulicy, tak by samochody nie były stawiane na chodniku: ten ostatni miałby być dostępny wyłącznie dla pieszych. Inne dotychczasowe miejsca postojowe miałyby być odsunięte od skrzyżowań z ul. Prusa i Reja, by poprawić kierowcom widoczność na nich.

Czytaj też: Poznań: Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na budowę 21 stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. Łącznie powstaną 62 punkty ładowania

Planowane zmiany – choć nie mają bezpośredniego związku z ubiegłorocznym przeorganizowaniem ruchu przy ul. Mickiewicza – wywołały też zainteresowanie mieszkańców Jeżyc. Gdy w sierpniu wprowadzono zmianę organizacji ruchu, planowaną z dużym wyprzedzeniem, zbiegła się ona z ważnymi remontami drogowymi w tym rejonie – pracami na Kaponierze i na ul. Jackowskiego, szczególnie w rejonie skrzyżowania z Polną. Spowodowały one skierowanie ruchu w rejon ulic Słowackiego i Mickiewicza, a w efekcie wielkie korki.

- Obserwujemy sytuację przy ul. Słowackiego i Mickiewicza, która jest już bez porównania lepsza, w porównaniu do września i października: teraz przeprowadziliśmy własnymi siłami pomiary natężenia i kierunków ruchu na ul. Słowackiego, a w planie wydatków przewidzieliśmy profesjonalne badania, które zleci Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji. Na ich podstawie Rada zwróci się do Miejskiego Inżyniera Ruchu i ZDM o ewentualne poprawienie organizacji ruchu – mówi Filip Schmidt.

Zobacz też:

Przyjeżdżając do Poznania tzw. "słoiki" mogą doznać szoku. Co zadziwia przyjezdnych? Tego nie spotkasz w żadnym innym mieście! Sprawdź --->

Poznań: Co zadziwia słoiki w stolicy Wielkopolski? To zaskak...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski