18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Znaleźli elektrownię przedwojennego kina "Słońce" [FILM, ZDJĘCIA]

Beata Marcińczyk
Iwona Błaszczyk z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków stara się znaleźć osoby i firmy w Poznaniu zainteresowane przedwojenna elektrownią, która zasilała kino "Słońce".
Iwona Błaszczyk z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków stara się znaleźć osoby i firmy w Poznaniu zainteresowane przedwojenna elektrownią, która zasilała kino "Słońce". Grzegorz Dembiński
Ma około 2 na trzy metry. Waży... nikt, kto ją widział nie chce oceniać ile. Ma lat... około 90. W małej, przegniłej wilgocią i grzybem oficynie na terenie posesji przy placu Wolności 6 odkryto właśnie elektrownię dawnego, przedwojennego kina "Słońce"!

Odbyły się pierwsze oględziny. Machina składa się z kilku części: sterowni z marmurową płytą rozdzielczą firmy "Strzała" Ewarysta Namysła, silnika dwucylindrowego firmy Dessau i prądnicy szwedzkiej ASEA, na której tabliczce znamionowej jest swastyka.

- To, co widziałem, było piękne. Moja wyobraźnia potrafi odtworzyć wnętrze i wyposażenie - mówi z zachwytem dr inż. Piotr Janicki, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich w Poznaniu. Na oglądaniu znaleziska spędził ponad dwie godziny. - Nie mieści mi się w głowie, że to tyle lat stało i nikt o tym nie wiedział!

Zobacz także:

Poznań: Kina dawniej, kina dziś [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Odkrycia dokonano przez przypadek. Właściciel posesji przy pl. Wolności 6 wystąpił z wnioskiem dotyczącym rozbiórki oficyny do Miejskiego Konserwatora Zabytków. Wizja budynku przyniosła nieoczekiwane efekty. W pomieszczeniu na parterze odkryto wielkie urządzenie. Powiązano fakty i już wiadomo, że to mała elektrownia, która działała w systemie awaryjnym. Gdy zabrakło w mieście prądu widzowie kina Słońce, najnowocześniejszego w ówczesnych czasach w Polsce, dzięki niej, mogli bez przeszkód oglądać film.

Kino "Słońce" wybudowano w 6 miesięcy (od decyzji do uroczystego otwarcia). Kosztowało 1 mln zł

O elektrowni wspomina Małgorzata Hendrykowska w publikacji "Miejsce kina w życiu kulturalnym Poznania (1919 - 1927) " w Kronice Miasta Poznania z 1985 r. "Aby wykluczyć ewentualne przerwy w projekcji spowodowane brakiem dopływu prądu, a także i dlatego, że wnętrze oświetlało 3600 żarówek, kino posiadało własną elektrownię" - pisze M. Hendrykowska. Kino otwarto 20 grudnia 1927 r. Widownia miała 1600 miejsc! Był także balkon i loże.

Sensacyjne odkrycie archeologiczne w Gołuniu

- To odkrycie ma ogromną wartość kolekcjonersko-historyczną - podkreśla Piotr Janicki, który ubolewa, że W Poznaniu nie ma muzeum techniki, a wszystkie takie "cuda" trafiają do Warszawy, albo innych, bywa że prywatnych kolekcjonerów.
- W Niemczech jest teraz moda na różne stare silniki. Kolekcjonerzy je odnawiają, uruchamiają, bawią się tym.

...tylko w ciągu pierwszego półrocza odwiedziło kino pół miliona widzów! - pisze M. Hendrykowska

- W ostatnich dwudziestu latach zabytki techniki poznańskiej rozproszyły się, uległy zniszczeniu. W tej chwili każdy taki obiekt jest bardzo cenny. Ten uświadamia nam, jak luksusowe było "Słońce", że było to kino odpowiadające europejskim standardom - podkreśla dr Iwona Błaszczyk z Biura MKZ. Przyznaje, że nie chciałaby, aby elektrownia trafiła do Muzeum Techniki w Warszawie. Robi wszystko, by znaleziskiem zainteresować poznańskie firmy.

Od listopada 1928r. "Słońce" wydawało w nakładzie tysiąca egzemplarzy własny, obszerny biuletyn reklamowy o charakterze pisma filmowego - pisze M.Hendrykowska

Przyznajemy rację - to sprawa honoru. Znalezisko oglądali już pracownicy Politechniki Poznańskiej.

W środę oglądał znalezisko inwestor, który, zachwycony, chce je, przy wsparciu znajomych z Rotary Club, odrestaurować i udostępnić poznaniakom. Może znalazłoby się miejsce gdzieś przy MTP? - zastanawia się. Wielkich przeszkód nie widzi, choć na podwórze, na którym stoi oficyna a w niej "skarb" prowadzi jedynie dość wąska i niska brama kamienicy.

Poznań: Pierwszy opisał okupacyjną historię Kościoła w Wielkopolsce

- Ale obok jest ściana, którą można rozebrać - zauważa Piotr Roszkiewicz.- Rozbiórka budynku musi być zrobiona ręcznie, żeby niczego nie uszkodzić. Wszystko trzeba zabezpieczyć drewnem. Może silnik trzeba będzie rozkręcić. Brakuje części, ale można je dorobić - zaznacza.

Czas goni - właściciel terenu chce jak najszybciej pozbyć się ruiny z podwórza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poznań: Znaleźli elektrownię przedwojennego kina "Słońce" [FILM, ZDJĘCIA] - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski