Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Znów zapłacimy 10 milionów za brak lokali socjalnych. Za tyle można wybudować 100 mieszkań

Beata Marcińczyk
Za pieniądze na odszkodowania Poznań mógłby wybudować 100 mieszkań.
Za pieniądze na odszkodowania Poznań mógłby wybudować 100 mieszkań.
Właściciele kamienic domagają się od miasta coraz wyższych kwot za niedostarczenie lokali socjalnych, bo rosną nie tylko czynsze, ale i opłaty za wodę, ścieki, wywóz śmieci. Suma odszkodowań nie maleje mimo że miasto w tym roku zagospodarowało 200 pustostanów na "socjale". - Wyniki tych działań i innych, jak ugody przedsądowe czy lokale do remontu dla wierzycieli, będzie widać za kilka lat - twierdzi Jarosław Pucek, dyrektor ZKZL.

Już ponad 40 milionów złotych (od 2003 r.) Poznań zapłacił prywatnym właścicielom budynków za niedostarczenie lokali socjalnych dla dłużników! Gdyby za te pieniądze wybudowano mieszkania - byłoby ich około 400. Bo za wybudowanie 96 lokali na Głuszynie miasto zapłaciło ok. 10 mln zł.

- Gdy wszedłem do Rady Miasta, w 2006 roku, zwracałem uwagę na ten problem. Wtedy jednak prezydent mówił, że bardziej opłaca się miastu płacić odszkodowania niż budować - przypomina Tomasz Lewandowski z SLD.

Pierwsze odszkodowanie za brak lokali socjalnych dla lokatorów - dłużników, którym sądy takie przyznały, wypłacono właścicielom poznańskich kamienic i spółdzielniom w 2003 roku. Kwota to była raczej skromna, jak na budżet Poznania, bo 77 tysięcy złotych. Teraz doszła do 10,3 mln i prawdopodobnie w najbliższych latach nie spadnie. Mimo że miasto robi, co może, by "socjali" było więcej. W tym roku "zorganizowano" ich aż ok. 200.

- W kamienicy, której jestem współwłaścicielką jedna trzecia lokatorów nie płaci czynszu - skarży się kobieta, która ma dom przy ul. Chełmońskiego. - Kiedy miało dojść do pierwszej eksmisji lokatorzy krzyczeli, że sprowadzą tu telewizję i anarchistów! A ja pytam, gdzie jest w konstytucji napisane, że my, właściciele domów, mamy utrzymywać niepłacących? - oburza się. Zakłada więc sprawy o odszkodowanie od miasta. Za niezapłacony czynsz, wodę, wywóz śmieci.

- Kwoty wypłacane właścicielom kamienic znacznie wzrosły, gdy zapadł wyrok, że mogą oni domagać się pełnych kosztów utrzymania osób z wyrokami eksmisyjnymi z prawem do lokalu socjalnego - mówi Tomasz Lewandowski. Poważnie obawia się, że teraz też Poznań powinien przygotować się na wyższe odszkodowania - miasto ma bowiem obowiązek zapewnić także lokale tymczasowe. Te należą się osobom, które w wyroku sądu nie otrzymały prawa do lokalu socjalnego.

- Jedynym wyjściem jest budować nowe domy- mówi T. Lewandowski. Przeprowadzać trzeba najemców z kamienic do bloków, a w starych domach szykować "socjale". Tak też się dzieje, ale prognozy na następny rok też mówią o 10,6 mln na odszkodowania.

- Dwa lata temu prognozowaliśmy, że w 2013 roku będzie to 18,5 mln. Dzięki mieszkaniom do remontu, zagospodarowaniu pustostanów na lokale socjalne, a także ugodom z wierzycielami udało się nam powstrzymać ten wzrost odszkodowań - zapewnia Magdalena Gościńska z ZKZL. Znów zapłacimy ponad 10 milionów.

Jest też pesymistyczna wizja - jeśli miasto budować nie będzie to za kilka lat kwota odszkodowań się podwoi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski