Kawalerki to mieszkania wciąż popularne. Jednak jak wynika z analiz firmy Home Broker, więcej można ich znaleźć na rynku wtórnym. To zresztą odpowiada potrzebom klientów. Ci, którzy decydują się na mieszkanie z rynku pierwotnego, stawiają raczej na dwupokojowe. Kawalerki zaś lepiej sprzedają się używane.
Ponad 9 na 10 osób poszukujących mieszkań do kupienia, przed rozpoczęciem poszukiwań poodejmuje decyzję, ile pokoi chce kupić. I najprawdopodobniej od tej decyzji zależy, czy zaczynają poszukiwania na rynku pierwotnym, czy wtórnym.
Kto decyduje się na kawalerkę, szuka raczej mieszkania używanego. Planujący zakup dwóch pokoi przyglądają się raczej ofertom deweloperów.
ZOBACZ, CO OFERUJĄ DEWELOPERZY:
Poznań: Targi mieszkań i domów na MTP [ZDJĘCIA]
Jednym z powodów jest wybór. Przeciętnie wśród ofert z rynku wtórnego kawalerek jest 12 proc., zaś w ofertach deweloperów jednopokojowe stanowią 12 proc. W samym Poznaniu dysproporcja jest jeszcze nieco większa. Kawalerki stanowią 14 procent ofert na rynku wtórnym, zaś w ofertach deweloperów stanowią jedynie 10 procent.
Biorąc pod uwagę fakt, że mieszkania na rynku wtórnym są przeciętnie tańsze niż nowo wybudowane, można byłoby sądzić, że dysponując ograniczonymi zasobami, klienci zamiast kawalerek na rynku pierwotnym będą wybierali mieszkania większe - dwupokojowe z rynku wtórnego. Jest jednak dokładnie na odwrót.
Może to wynikać z faktu, że
kawalerka często jest pierwszym mieszkaniem, traktowanym przejściowo
. Dlatego też ci, którzy się na takie rozwiązanie decydują, kupują jednopokojowe M możliwie najtaniej, czyli na rynku wtórnym, z założeniem, że po kilku latach zamienią je na większe.
Ci, którzy decydują się na poszukiwania w ofertach deweloperów, prawdopodobnie kupują mieszkanie "rozwojowe", w którym będą mogli mieszkać przynajmniej następne kilkanaście lat, nawet biorąc pod uwagę powiększenie się rodziny. Dlatego też decydują się wydać na nie odpowiednio więcej.
Zresztą mieszkania dwupokojowe to popularny typ lokali zarówno na rynku wtórnym, jak i w ofertach deweloperów. W Poznaniu wśród oddawanych do użytku mieszkań stanowią one 39 proc., wśród wystawianych na sprzedaż takich jest 38 proc.
W Poznaniu deweloperzy budują też relatywnie dużo mieszkań trzypokojowych. Wśród oddanych do użytku stanowią one 41 proc. To istotnie więcej niż tego typu mieszkań na rynku wtórnym (32 proc. wśród wszystkich ofert w Poznaniu). Co charakterystyczne - w innych dużych miastach Polski tego typu mieszkań buduje się mniej. We Wrocławiu stanowią one 31 proc. oferty, w Gdańsku 35 proc., w Krakowie i Łodzi 36 proc., w Warszawie 38 proc.
Większy udział niż w Poznaniu mieszkań trzypokojowych w ofercie deweloperów jest tylko w Białymstoku i w Bydgoszczy. Odpowiednio 44 i 42 proc.
Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dramatyczne dane. W tym roku na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło 2500 migrantów
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ