MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaniacy malują mural dla klimatu. Nowe arcydzieło powstaje na Ratajach. Zobacz zdjęcia!

Marta Danielewicz
Niezwykły mural, bo po pierwsze tworzony przez samych poznaniaków, nawet tych najmłodszych, a po drugie z aktualnym i wyjątkowym przekazem powstaje na Ratajach, w przejściu podziemnym między osiedlami Czecha i Lecha. Ma zwracać uwagę na zmiany klimatu.Przejdź do następnego zdjęcia ------->
Niezwykły mural, bo po pierwsze tworzony przez samych poznaniaków, nawet tych najmłodszych, a po drugie z aktualnym i wyjątkowym przekazem powstaje na Ratajach, w przejściu podziemnym między osiedlami Czecha i Lecha. Ma zwracać uwagę na zmiany klimatu.Przejdź do następnego zdjęcia ------->Robert Woźniak
Niezwykły mural, bo po pierwsze tworzony przez samych poznaniaków, nawet tych najmłodszych, a po drugie z aktualnym i wyjątkowym przekazem powstaje na Ratajach, w przejściu podziemnym między osiedlami Czecha i Lecha. Pomysłodawczyni, Justyna Dziabaszewska z grupy Critical Creation tłumaczy: - Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesności. Nie są wymagane żadne umiejętności plastyczne, tylko entuzjazm i wrażliwość ekologiczna, dlatego zapraszamy wszystkich do jego tworzenia. Mural ma eksponować takie wartości, jak solidarność, współpracę.

Justyna Dziabaszewska z grupy Critical Creation naniosła szablon, zrobiła kontury, a malowaniem zajęli się już sami poznaniacy. Od wtorku każdy może dołączyć i machnąć pędzlem w przejściu podziemnym między osiedlami Lecha i Czecha. Na Ratajach, w pobliżu przystanku tramwajowego powstaje niezwykły mural.

Czytaj: Ekologiczni terroryści czy wrażliwi ideowcy? Kto kryje się za ruchem Extinction Rebellion, walczącym o klimat?

- Są fragmenty, gdzie każdy może coś dopowiedzieć do historii przedstawionej na muralu - mówi Justyna Dziabaszewska.

A co przedstawia malowidło?

- Właściwie to mural dla klimatu, jednak nie chciałam przedstawiać depresyjnej wizji świata, a to co możemy zmienić, jeśli zwrócimy uwagę na środowisko. Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesności. Jeśli ich nie zatrzymamy, pogłębione zostaną nierówności społeczne, będzie brakować podstawowych zasobów - mówi Dziabaszewska.

Sprawdź też:

Mural jest więc odpowiedzią na pytanie co możemy zrobić, by świat był lepszy. - To opowieść o tym, co możemy zmienić, począwszy od transformacji energetycznej, odnawialne źródła energetyczne, poprzez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, skończywszy na lokalnym tworzeniu miejskich ogrodów, łąk miejskich, a nawet farm wertykalnych. Mural ma eksponować takie wartości, jak solidarność, współpracę - mówi Dziabaszewska.

We wtorek późnym popołudniem zainaugurowano projekt, który potrwa do 11 sierpnia, czyli do momentu aż mural zostanie ukończony w całości.

Zobacz zdjęcia:

To już drugi mural grupy Critical Creation, który powstał na terenie Poznania. Pierwszy stworzono na Łazarzu i porusza także tematyki nierówności społecznych. Takich murali ma powstać w całym mieście około 5-6.

Zobacz:

Poznański street-art zachwyca, ale żeby go odkryć, trzeba trochę się naszukać. Tomasz Bombrych, autor bloga TYPO Poznań i mapy "Z bliska/Z daleka", odnajduje najpiękniejsze malowidła na poznańskich budynkach i murach. Właśnie tworzy trzecią edycję mapy poznańskiej sztuki ulicznej. Jakie perełki znalazł w Poznaniu? Zobacz najpiękniejsze poznańskie murale --->

Poznań: Nieznane murale, które zachwycają. Zobacz najlepszy ...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski