Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaniacy po raz trzeci sprzątali okolice rzeki Główna [ZDJĘCIA]

AJ
W sobotę poznaniacy sprzątali okolice rzeki Główna
W sobotę poznaniacy sprzątali okolice rzeki Główna Sylwia Dziwińska
Już po raz trzeci poznanicy sprzątali okolice rzeki Główna. Tym razem zajęli się kolejnymi odcinkami - od zrewitalizowanej części parku ks. Tadeusza Kirschke (tzw. parku Nadolnik) do remontowanego obecnie mostku na ul. Skromnej.

Akcja "Woda jest najważniejsza" odbyła się w sobotę. Jej uczestnicy spotkali się o godz. 10, na skraju paku Nadolnik - od ul. Hlonda. Na miejscu dostali rękawiczki, worki i zimne napoje. Następnie, jedna część grupy poszła w górę rzeki, a druga - w stronę ujścia Warty.

Wielkie sprzątanie rzeki Główna odbyło się już po raz trzeci. Ostatnio - w marcu - poznaniacy pracowali na odcinku rzeki - od ul. Hlonda do jej ujścia do Warty.

Istotą projektu jest oczyszczanie akwenów i ich okolic ze śmieci często spotykanych w takich miejscach (jak puszki, butelki czy opakowania), ale również z odpadów wielkogabarytowych (niepotrzebny sprzęt AGD, opony).

Dlaczego właśnie Główna? W dorzeczu rzeki znajdują się trzy parki krajobrazowe: Lednicki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Promno i Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka. Koryto Głównej w okolicach Poznania zostało szczególnie zaśmiecone przez znajdujący się tam wcześniej zakład wulkanizacyjny. Po zakończeniu działalności właściciel utopił w rzeczce i porzucił w jej okolicach setki niepotrzebnych opon. Jak tłumaczą organizatorzy projektu, efektem dwóch pierwszych akcji było usuniecie większości z nich, ale nad Główną nadal jest wiele do zrobienia. W pobliżu rzeki zajdą się materace, części mebli, wrośnięte w ziemie kable, sprzęty AGD oraz wszechobecne butelki.

Organizatorem akcji "Woda jest najważniejsza" jest Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody.

– Każdy człowiek zostawia za sobą jakiś ślad ekologiczny - tłumaczy Joanna Błauciak z Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody. - To, jak żyjemy, co jemy, czym się poruszamy, w co ubieramy, jak wypoczywamy ma ogromne odzwierciedlenie w środowisku naturalnym. Dlatego od jakiegoś czasu z powodzeniem współpracujemy z firmami, które rozumieją, że działalność biznesowa pozostawia ów ślad jeszcze bardziej wyraźnym. Sprzątamy zanieczyszczone akweny, dbamy o przyrodę, integrujemy okolicznych mieszkańców - wylicza.

W akcję sprzątania rzeki Główna włączyła się firma FBSerwis - wykonująca odbiór odpadów na terenie ZM GOAP.
Firma podstawiła na teren sprzątanego odcinka dwa kontenery o pojemności ci 16m3. Jeden stanął przy osiedlu Nadolnik, drugi za mostem przy ul. Hlonda. Tu także znalazł się zestaw pojemników na odpady segregowane (plastik, szkło) o pojemności 1100 litrów. FBSerwis zapewnił też odbiór zebranych śmieci oraz ich utylizację, a także wsparcie finansowe akcji.

- Działamy w branży środowiskowej, dlatego czystość terenów przyrodniczych jest dla nas szczególnie ważna – mówi Rafał Ratajczak z FBSerwis. - Chętnie włączyliśmy się w działania fundacji, bo wiemy, że nasze wsparcie jest potrzebne. Chcemy chociaż w części wspomóc mieszkańców i fundację - by odzyskać blask rzeki Głównej. Poza tym, nasi pracownicy i ich rodziny, to mieszkańcy Poznania i Swarzędza. Te miejsca, dotyczą więc bezpośrednio również nas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski