Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaniacy są wykwalifikowani, ale tani

Redakcja
Już wkrótce pracę będzie można znaleźć nie tylko w magazynach
Już wkrótce pracę będzie można znaleźć nie tylko w magazynach Grzegorz Dembiński
Francuski lider usług IT chce zatrudnić około 300 programistów w Poznaniu. Sześćdziesięciu specjalistów szuka producent tworzyw sztucznych A. Schulman, który przenosi się z Belgii do stolicy Wielkopolski. Od kilku miesięcy działa tu też centrum kadrowe firmy Osram oraz centrum finansowo-księgowe ADM. O rekrutacji nowych pracowników wspomina też Amazon. Dlaczego więc poznaniacy zarabiają tak mało?

Według rankingu przeciętnych wynagrodzeń w miastach wojewódzkich Poznań jest na czwartym miejscu po Warszawie, Gdańsku i Katowicach. Zarabia się tu średnio 4,5 tysiąca zł brutto, choć w rzeczywistości, dla wielu Wielkopolan, jest to trudno osiągalna kwota.

- Poznaniacy są efektywniejsi, są lepiej wykwalifikowani, wytwarzają więcej, ale zarabiają mniej - mówi prof. Wacław Jarmołowicz, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. - Wśród pracodawców w Wielkopolsce jest strategia zatrudnieniowa, a nie wynagrodzeniowa. Płaci się więcej zazwyczaj tylko kadrze zarządzającej, np. kierownikom.

W większych korporacjach  łatwiej wynegocjować wyższe wynagrodzenie, ale obecnie  w Wielkopolsce dominują małe i średnie przedsiębiorstwa. 

- Wydajność rośnie dynamiczniej niż płace, więc pracodawców stać na to, aby płacić więcej, nie tylko managerom, ale i innym wydajnym pracownikom - zauważa prof. Jarmołowicz. - Powinni w większym stopniu dzielić się tą nadwyżką ekonomiczną - wyrokuje.

Poznaniacy są efektywniejsi, lepiej wykwalifikowani, wytwarzają więcej, ale zarabiają mniej

Szansa na to pojawia się razem z nowymi, dużymi inwestorami. - W tym roku powstały u nas cztery nowe centra usług. Jest też wiele  firm, które też rozważają, czy przeprowadzić się do  Poznania - mówi Marcin Przyłębski, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania. I dodaje: - Duże firmy muszą dbać o wizerunek, więc nie mogą sobie pozwalać na umowy śmieciowe czy niskie wynagrodzenia, bo takie informacje szybo się roznoszą.

Jednak ekonomiści zgodnie twierdzą, że w większości przypadków winę za czwarte miejsce w rankingu ponosi elastyczny czas pracy i umowy śmie-ciowe, które  pozwalają na wiele nadużyć. Pracodawcy nie chcą się z nich wycofać.

**Zobacz też:  [

Capgemini wprowadzi się do Poznania. Szuka 300 programistów

](http://www.strefabiznesu.gloswielkopolski.pl/artykul/capgemini-wprowadzi-sie-do-poznania-szuka-300-programistow)oraz [

Poznań lepszy niż Belgia. Schulman zatrudni 60 osób

](http://www.strefabiznesu.gloswielkopolski.pl/artykul/poznan-lepszy-niz-belgia-schulman-zatrudni-60-osob)**

- Ciśnienie pojawia się dopiero, kiedy pracodawcy potrzebują ludzi, ale jest ich za  mało - uważa Piotr Kuczyński, ekonomista Domu Inwestycyjnego Xelion. - Im więcej jest pracodawców, tym większe są szanse na wyższe wypłaty, zwłaszcza, jeśli inwestor szuka specjalistów z danej dziedziny.

**Zobacz też: [

Cognifide, czyli jak programiści z Poznania podbiją Amerykę

](http://www.strefabiznesu.gloswielkopolski.pl/artykul/cognifide-czyli-jak-programisci-z-poznania-podbija-ameryke)**

Potwierdza to przykład poszukiwanych przez kolejną już firmę w Poznaniu programistów. Ich branża cieszy się najmniejszym wskaźnikiem bezrobocia, nie tylko w Poznaniu, ale i na świecie.

- Zjawisko niskiego bezrobocia w Wielkopolsce jest generalnie dobrą informacją, ale brakuje specjalistów - mówi  Małgorzata Animucka z Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan. - Każdy kolejny inwestor jest konkurencją. Duży inwestor jak Amazon może sobie pozwolić na zatrudnienie pracowników niewyspecjalizowanych z odległych regionów i jego rola jest nieoceniona. Jednak potrzebny jest taki model kształcenia, który uczy pracowników dużej elastyczności, otwartości na zmiany kwalifikacji. 

Wróć do strony "Głosu Wielkopolskiego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski