Poznaniacy wygrali rajd o kropelce. Zużyli 1,58 litra na 100...

  Poznaniacy wygrali rajd o kropelce. Zużyli 1,58 litra na 100 kilometrów

  Piotr Robakowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznański zespół ze Škoda Auto Szkoła podczas Eko Rajdu osiągnął spalanie na poziomie 1,58 litra paliwa na 100 kilometrów.
  1/8
  przejdź do galerii

  Poznański zespół ze Škoda Auto Szkoła podczas Eko Rajdu osiągnął spalanie na poziomie 1,58 litra paliwa na 100 kilometrów. ©Auto Moto Show

  Na liczącej 234 kilometry trasie Skoda Citigo zużyła zaledwie 3,7 litra paliwa, to 1,58 litra na każde 100 kilometrów. Dokonali tego Kamil Kłujsza - kierowca i Filip Raszewski – pilot, poznańscy instruktorzy Škoda Auto Szkoła.
  Eko Rajd to wydarzenie towarzyszące od kilku lat imprezie organizowanej w Sosnowcu w ramach Auto Moto Show. Impreza ta promuje oszczędny i ekologiczny tryb jazdy oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Licząca 2334 kilometry trasa przebiegała częściowo przez mocno zurbanizowane tereny górnego Śląska, by po kilku minutach dotrzeć do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przebiegał więc terenami miejskimi, pozamiejskimi i autostradami. Zasady rajdu są proste. Każda załoga pokonuje tę samą trasę z określonym limitem czasowym. W tym przypadku średnia większości załóg oscylowała w granicach 70 kilometrów.

  - Na autostradzie, żeby zmieścić się w wyznaczonym przez organizatora czasie jechaliśmy między 130 a 140 km/h” – mówi Kamil Kłujsza, instruktor Škoda Auto Szkoły.

  Do udziału w Eko Rajdzie załoga zgłosiła się z samochodem Skoda Citigo, który wyposażono w seryjnie montowany silnik o pojemności jednego litra i dysponujący mocą 75 KM. - Ten wynik nie przyszedł jednak sam. Od lat pracujemy w ŠKODA Auto Szkole i specjalizujemy się w eco-drivingu. Choć i nas samych ten wynik zaskoczył, tym bardziej, że w trakcie rajdu były jeszcze dwie próby sportowe, podczas których zajęliśmy trzecie miejsce. Jest więc co świętować – dodaje Kłujsza.

  Do tej pory rekordowy wynik Škoda Auto Szkoły w podobnych zmaganiach należał do ŠKODY Octavia GreenLine II generacji, które udało się uzyskać podczas rajdu odbywającego się pięć lat temu. Wówczas średnie zużycie paliwa na trasie liczącej 300 km wyniosło 1,89 l/100 km. - Eco driving to styl jazdy, który można wykorzystywać niezależnie od warunków pogodowych. Jego znajomość pozwala zaoszczędzić paliwo i części eksploatacyjne, zwiększa też bezpieczeństwo podróżujących i chroni środowisko – przekonuje na koniec Kamil Kłujsza, instruktor Škoda Auto Szkoły.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pic na wodę

  sss (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  chyba pchali to auto

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY