Poznań:Roman Wilhelmi ma już swój pomnik! Uroczystość na...

  Poznań:Roman Wilhelmi ma już swój pomnik! Uroczystość na Masztalarskiej przyciągnęła tłumy [ZDJĘCIA]

  Elżbieta Podolska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Roman Wilhelmi ma swój pomnik w Poznaniu
  1/17
  przejdź do galerii

  Roman Wilhelmi ma swój pomnik w Poznaniu ©Marek Zakrzewski

  Tłum poznaniaków przyszedł na uroczystość odsłonięcia pomnika Romana Wilhelmiego. Na skwerze imienia wybitnego aktora od sobotniego popołudnia stoi jego popiersie. Spogląda na Scenę na Piętrze, gdzie grał i gdzie odbyła się jego ostatnia premiera teatralna.
  Jak powiedział Olgierd Łukaszewicz, jego kolega, a dzisiaj prezes Związku Artystów Scen Polskich:
  - Rzadko, który aktor ma teraz swój pomnik. Najczęściej stawia się tak modne ławeczki, czy odciska dłonie w alei gwiazd. A ty stoisz na postumencie.

  Aktor zwracał się w swoim przemówieniu do Romana Wilhelmiego - kolegi, który teraz jest nieobecny ciałem, ale przecież obecny cały czas wśród widzów i fanów.

  - Tyle razy pracowaliśmy razem. Miałem okazję obserwować, jak przygotowujesz się do roli, jak pracujesz nad nią i jak bardzo się angażujesz. To była prawdziwa nauka i przyjemność.

  Prosił też wszystkich, którzy mają jakieś nagrania np. spektakli z udziałem Romana Wilhelmiego, by podzielili się tym z innymi.
  Bardzo stremowany podczas uroczystości był artysta rzeźbiarz, Roman Kosmala. Okazało się jednak, że niepotrzebnie, bo większość gości była zachwycona.

  - Bardzo dziękuję Romanowi Kosmali za trud i pracę - mówił Adam Wilhelmi, najmłodszy brat aktora. - Tylko na pomniku Romek mógłby się bardziej uśmiechać - dodał.

  - Wydaje mi się, że doskonale zostało uchwycone podobieństwo - stwierdziła Joanna Rawik, która specjalnie przyjechała do Poznania na odsłonięcie pomnika. - Pamiętam, że zaraz po śmierci Romka pisałam o nim artykuł dla Twojego Stylu. Jestem namiętnym oglądaczem Kariery Nikodema Dyzmy. Wilhelmi jest tam po prostu niesamowity. Dla mnie jest to aktor tragikomiczny i z szerokim uśmiechem nie byłoby mu do twarzy.

  - Trzeba go było widzieć za kulisami - twierdził Olgierd Łukaszewicz. - Tak właśnie wyglądał. Poważny i skupiony.

  W tłumie, który pojawił się na uroczystości odsłonięcia pomnika można było dojrzeć polityków: Jana Grabkowskiego, starostę poznańskiego, Krystynę Łybacką; radnych: Antoniego Szczucińskiego, Macieja Przybylaka, ale też i przedstawicieli biznesu: Grażynę Kulczyk i Dominikę Kulczyk-Lubomirską. Specjalnie przyjechał także odtwórca głównej roli w serialu "Zmiennicy“ Mieczysław Hryniewicz.

  Goście mogli posłuchać przebojów filmowych, także z serialu "Alternatywy 4“, w którym Roman Wilhelmi wcielał się w niezapomnianego gospodarza domu Anioła, w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod dyrekcją majora Pawła Joksa.

  Na zakończenie wieczoru pełnego wrażeń goście mogli zobaczyć w Scenie na Piętrze telewizyjną realizację ostatniego spektaklu z udziałem Romana Wilhelmiego "Sammy" K. Hughsa w reżyserii Zdzisława Wardejna. W ten sposób zakończyły się w Poznaniu V Dni Romana Wilhelmiego.

  Pomnik został ufundowany ze środków przekazanych przez ludzi i firmy, a także przez Fundację sceny na piętrze Tespis.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Kosmala!

  Wal Dex (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 21

  Panie Kosmala, kasienkami się Pan nie przejmuj, one już takie są...
  Najlepszego w Nowym Roku!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pamietac wielkich:)

  poznanianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 41 / 41

  Pomnik jest cudny, taki jaki byl R.W. Wspanialy aktor z charakterem. Kto dzis jest w stanie stworzyc takie kreacje jak gospodarza domu ANIOŁA czy karierowicza Dyzmy??? Moze pani Cichopek albo...rozwiń całość

  Pomnik jest cudny, taki jaki byl R.W. Wspanialy aktor z charakterem. Kto dzis jest w stanie stworzyc takie kreacje jak gospodarza domu ANIOŁA czy karierowicza Dyzmy??? Moze pani Cichopek albo Mucha??? Albo pan Szyc? Miernota wspolczenego aktortwa siega zenitu. Dlatego warto pamietac o tych WIELKICH, którzy odeszli...Panie ROMANIE- Poznan pamieta!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  HA,HA,HA TŁUMY LUDZI

  KTS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 42 / 33

  garstka ludzi nazywana tłumem ha,ha,ha dobre okreslenie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wszystko pieknie....

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 39

  ale pomnik jest paskudny

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo