Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańscy wojownicy łączą siły, żeby odzyskać tytuł mistrza Polski w rugby na wózkach!

Radosław Patroniak
Rugby na wózkach to niezwykle dynamiczna i widowiskowa gra zespołowa
Rugby na wózkach to niezwykle dynamiczna i widowiskowa gra zespołowa Fot. Marek Zakrzewski
Wielkopolskie środowisko rugbystów na wózkach rośnie w siłę. Powstała bowiem nowa grupa, zrzeszająca zawodników uprawiających tę widowiskową dyscyplinę.

Do drużyny Balian Rugby Wielkopolska z Poznania, mistrza Polski oraz wielokrotnego medalisty mistrzostw kraju dołączył niedawno poznański zespół Balian II Rugby, wcześniej występujący pod nazwą Piecobiogazu Poznań. Nazwa Balian pochodzi od XII-wiecznego wojownika, możnowładcy Królestwa Jerozolimskiego.

– Wspólnym wysiłkiem, determinacją oraz pasją, która połączyła kilkanaście osób, staramy się stworzyć profesjonalną, pełną zaangażowania grupę rugbystów. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która wyposażyła naszych zawodników w część oraz pomaga w finansowaniu wynajęcia hali, na której odbywają się treningi poznańskiej drużyny – tłumaczył grający menedżer Baliana Poznań, Sebastian Górniak.

W planach poznaniaków jest odzyskanie tytułu mistrza kraju. – W poprzednim roku zajęliśmy trzecie miejsce, co było wynikiem poniżej naszych oczekiwań. Teraz myślimy o odzyskaniu tytułu i zbudowaniu zaplecza pierwszej drużyny. Będziemy mieli takie rezerwy jak Lech Poznań. W drugiej drużynie ogrywać się będą najbardziej utalentowani zawodnicy, którzy w przyszłości zastąpią trzech naszych kadrowiczów, Sławomira Gontarza, Marcina Borejkę i Arkadiusza Henicza – dodał Górniak.

Według niego najgroźniejszym rywalem Baliana w walce o złoto będzie Flying Wings Rzeszów. – Wzmocnili się bardzo solidnym graczem z Irlandii. Poza tym mają ustabilizowaną kadrę i dobrze zorganizowaną bazę treningową. Walka o tytuł będzie się toczyć podczas trzech turniejów mistrzowskich w Radomiu. To już tradycja naszej dyscypliny, bo właśnie w tym mieście od kilku lat toczą się zmagania o MP z udziałem co najmniej dwudziestu drużyn – mówił Górniak.

Nowi zawodnicy Baliana trenują na zgrupowaniach pod okiem swoich bardziej doświadczonych kolegów, zdobywając umiejętności, wiedzę i wspólnie pracując nad zbudowaniem formy. – To dzięki zaangażowaniu Fundacji Balian Sport z Chrzypska Wielkiego stworzyliśmy odpowiednie warunki dla zawodników, tak aby mogli się rozwijać i osiągać ambitne cele, takie jak mistrzostwo Polski i powołanie do kadry – zakończył menedżer poznańskich wojowników.
Sezon startowy rozpoczną oni za niecałe dwa tygodnie podczas turnieju Bernd Best w Kolonii. Potem będą rywalizować o MP i zwycięstwo w tradycyjnych zawodach Metro Cup w Warszawie.

Zasady rugby na wózkach zostały opracowane w końcu lat 70-tych XX wieku. Początkowo dyscyplina była nazywana murderball (mordercza piłka). W końcu lat 80-tych została przyjęta oficjalnie nazwa rugby na wózkach. Powstała w 1977 roku w kanadyjskim Winnipeg.
Punkty zdobywa się w niej, kiedy jeden z atakujących graczy, wraz z trzymaną piłką, minie obronę i przejedzie przez linię bramkową. Piłki nie można trzymać dłużej niż dziesięć sekund. Potem trzeba ją odbijać albo podawać innym zawodnikom.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski