Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańską Kartę Rodziny Dużej oceniono na trójkę

Anna Jarmuż
Poznańską Kartę Rodziny Dużej oceniono na trójkę
Poznańską Kartę Rodziny Dużej oceniono na trójkę Grzegorz Dembinski
Pracownicy Poznańskiego Centrum Świadczeń podsumowali pierwszą edycję programu Karta Rodziny Dużej. Poznaniacy inicjatywę chwalą. Wskazują też jednak pewne paradoksy oraz elementy, które należy usprawnić. Osoby, które wzięły udział w ankiecie najczęściej wystawiali karcie trójkę.

Ci, którzy działają na rzecz poznańskich rodziców i dzieci zwracają uwagę, że w niektórych miejscach brakuje informacji na temat tego, czy respektowana jest tam KRD. Mówili o tym na komisji rodziny.

- Często partnerzy, biorący udział w akcji, nie wywieszają banerów - stwierdziła Monika Ławrynowicz ze Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". - W rezultacie rodziny nie wiedzą nawet, że mogą skorzystać ze zniżki.

Do PCŚ wpłynęła też informacja na temat pewnego paradoksu. Aby skorzystać z KRD na lodowisku Ligawa, łyżwy musi założyć minimum pięć osób. Jak mówią rodzice, wystarczy, że jedno z dzieci zachoruje lub jest... niemowlakiem i pięcioosobowa rodzina nie może otrzymać ulgi.

Problematyczne jest też to, że rodzina, która korzysta jednocześnie z poznańskiej, wielkopolskiej i ogólnopolskiej Karty Rodziny Dużej musi składać kilka wniosków. Jeżeli liczy ona pięć osób, rodzice noszą ze sobą 15 kart.

- Potrzebny jest osobny portfel na karty - żartowała podczas komisji Danuta Rząsa, przewodnicząca Rady Rodziny Dużej pierwszej kadencji.
Damian Napierała z PCŚ tłumaczy, że pracownicy centrum oraz Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w przypadku problemów na bieżącą kontaktują się z partnerami projektu. Jedni biorą sobie uwagi do serca, inni nie.

- Korzystanie z jednej karty zamiast trzech może stanowić jednak pewien problem. Inne są kryteria ich przyznawania. Nasz projekt skierowany jest do poznańskich rodziców. Mamy wielu swoich partnerów - wylicza D. Napierała.

Od 18 marca 2013 r. do 31 grudnia 2014 r. do PCŚ wpłynęło ponad 3200 wniosków o wyrobienie Karty Rodziny Dużej. W tym czasie wydano 14 912 kart - najwięcej (bo aż 2198) rodzinom z trójką dzieci. Poznaniacy, którzy są już posiadaczami KRD najczęściej korzystają z ofert instytucji związanych ze sportem i kulturą.

Miejscami, które cieszą się największą popularnością są m.in. Teatr Muzyczny, Termy Maltańskie i Poznańskie Stowarzyszenie Taksówkarzy. Poznaniacy wskazują też listę usług, których wśród oferty KRD brakuje. Na pierwszym miejscu są zniżki na komunikację miejską. Temat ten poruszono na ostatniej komisji rodziny.

- Z ulgi takiej korzystają już rodziny z czwórką dzieci. Można rozszerzyć tę zniżkę także na rodziny trzy plus - stwierdza przewodnicząca Rady Rodziny Dużej.

Wśród innych postulatów pojawiają się ulgi na zakupy z branży spożywczej, przemysłowej i odzieżowej, a także zniżki na opłaty związane z mieszkaniem (prąd, woda, gaz, wywóz odpadów), paliwo do samochodów i opłaty w strefie płatnego parkowania, prywatną opiekę medyczną i rozrywkę - kina, opery, filharmonię.

- Poznaniacy wskazywali konkretne firmy i instytucje. Osoby odpowiedzialne za pozyskiwanie nowych partnerów na pewno nawiążą z nimi kontakt i zachęcą do współpracy - tłumaczy Damian Napierała z PCŚ. - Wyjątkiem jest ulga na komunikację miejską. Ta decyzja należy do miejskich radnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski