Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańska Kolej Metropolitalna, czyli do Poznania pociągiem zamiast autem

Norbert Kowalski
Pomysł Konrada Waligóry zwyciężył w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski na najlepszy projekt renowacji dworców kolejowych, które wejdą w skład Poznańskiej Kolei Metropolitalnej
Pomysł Konrada Waligóry zwyciężył w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski na najlepszy projekt renowacji dworców kolejowych, które wejdą w skład Poznańskiej Kolei Metropolitalnej
Kolejny krok do realizacji Poznańskiej Kolei Metropolitalnej już za nami. W piątek wybrano zwycięski projekt na nowe stacje kolejowe.

Pomysł Konrada Waligóry zwyciężył w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski na najlepszy projekt renowacji dworców kolejowych, które wejdą w skład Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

– Ten projekt jest bardzo profesjonalny i estetyczny. Dominuje w nim elegancja, czystość formy, uniwersalizm oraz bardzo dobre użycie materiałów o odpowiedniej barwie. Niektóre pracy miały zbyt agresywne elementy. A w tym przypadku lepiej ich nie stosować. Poszczególne elementy nie mogą się wybijać. Wszystko musi się komponować – ocenia Jerzy Gurawski, architekt, który przewodził komisji wybierającej najlepszą pracę.

Zwycięski projekt przewiduje budowę wiat rowerowych, toalet, koszy na śmieci, ławek, tablicy informacyjnych, oświetlenia a także posadzenie drzew. Ponadto zmodernizowane mają zostać również same stacje kolejowe czy budynki dworców.

– Oglądając wszystkie prace, widać było, że ci którzy je zrobili włożyli w to dużo wysiłku i chęci, by sprostać temu tematowi, który nie był łatwy – opowiada Jerzy Gurawski.

I dodaje, że głównym celem konkursu było wybranie takiego projektu, który pozwoliłby wnajlepszy sposób zagospodarować tereny stacji kolejowych, które będą objęte projektem Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Łącznie ma ich być 60. Zwycięski projekt ma być zrealizowany na każdej z nich, choć członkowie kapituły nie wykluczają lekkich zmian podczas realizacji.

Poznańska Kolej Metropolitalna to inicjatywa, która jest już realizowana od kilku lat i zakłada stworzenie siatki częstych połączeń kolejowych między Poznaniem oraz miejscowościami oddalonymi o niego do około 50 kilometrów. Zgodnie z planami ma to zachęcić wszystkich dojeżdżających do Poznania do częstszego wykorzystywania kolei niż własnego samochodu.

– Docelowo pociągi miałyby jeździć do i z Poznania co pół godziny w dziewięciu różnych kierunkach. Dlatego też chcemy zwiększyć liczbę połączeń i zadbać o odpowiednią infrastrukturę na stacjach. Dworce mają stać się miejscem przesiadkowym, do którego ludzie dojeżdżaliby samochodem, a następnie wsiadaliby w pociąg i podróżowali dalej do Poznania – wyjaśnia Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Podkreśla również, że pieniądze na realizację Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będą pochodziły m.in. ze środków unijnych. Będzie można z nich skorzystać już w następnym roku, co oznacza, że już wtedy teoretycznie będzie możliwa modernizacja stacji kolejowych.

O dużym znaczeniu projektu PKM przekonuje również Adam Pawlik, radny PiS.

– Im więcej osób będzie poruszać się transportem zbiorowym, tym mniej zakorkowane będą wjazdy doPoznania i ulice w mieście. To ważne, by ta kolej była sprawna. A sprawna kolej to dobry tabor, duża częstotliwość połączeń i dobry bilet, który pozwoli pasażerowi jeździć wszystkimi środkami komunikacji publicznej jakimi ma ochotę: autobusem, tramwajem, czy koleją. I tak docelowo ten system powinien wyglądać – opowiada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poznańska Kolej Metropolitalna, czyli do Poznania pociągiem zamiast autem - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski