– To bardzo istotne inwestycje. Dzięki temu możemy promować transport publiczny, który na trasie z Poznania do Swarzędza jest najszybszym, najbardziej ekologicznym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem – przekonuje Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza.
I dodaje: – Biorąc pod wagę zatłoczenie Swarzędza oraz Poznania i trasy dojazdowej między oboma miastami, korzystanie z transportu publicznego i pociągu wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Dlatego bardzo cieszymy się, że Swarzędz przystępuje do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.
Przypomnimy, że projekt kolei metropolitalnej zakłada stworzenie siatki połączeń w dziewięciu różnych kierunkach między Poznaniem a miastami oddalonymi od niego o około 50-60 kilometrów. W godzinach szczytu rano i po południu pociągi Kolei Wielkopolskich miałyby kursować co pół godziny. Łącznie w ciągu dnia miałoby kursować około 30 par pociągów.
Na początku czerwca kolej metropolitalna rozpoczęła swoje funkcjonowanie na pierwszych czterech trasach z Poznania do: Wągrowca, Nowego Tomyśla, Grodziska Wielkopolskiego i Jarocina.
– Poznańska Kolej Metropolitalna to jeden z naszych największych sukcesów. Warto było doprowadzić do realizacji tego projektu, bo to były dobrze wydane pieniądze – nie ma wątpliwości Jak Grabkowski, starosta poznański oraz wiceprezes Stowarzyszenia Metropolia Poznań.
Czytaj też: Poznańska Kolej Metropolitalna nareszcie wystartowała! Sprawdź na jakich trasach kursują pociągi
Do 2021 roku mają zostać uruchomione wszystkie połączenia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, co oznacza, że pociągi z Poznania kursowałyby mniej więcej co pół godziny także do Gniezna, Rogoźna, Wronek, Kościana i Wrześni.
– Obecnie największym utrudnieniem jest ograniczona przepustowość sieci kolejowej w Wielkopolsce z uwagi na trwające remonty. To one ograniczają możliwości uruchomienia kolejnych połączeń – nie ukrywa Marek Nitkowski, członek zarządu Kolei Wielkopolskich.
Od niedzieli zostanie jednak uruchomione połączenie kolei metropolitalnej do Swarzędza. Niewykluczone, że jeszcze na przełomie 2018 i 2019 roku uda się przedłużyć to połączenie do Wrześni.
Tymczasem w czwartek w Swarzędzu oficjalnie otwarto nowy węzeł przesiadkowy, który był jedną z inwestycji powiązanych z uruchamianiem kolei metropolitalnej. Znajduje się na nim prawie 100 miejsc na auta osobowe czy wiaty rowerowe. Ponadto jeszcze w lipcu władze gminy podjęły uchwałę wprowadzającą darmowe przejazdy komunikacją publiczną na dworzec w Swarzędzu dla osób, które posiadają ze sobą bilet kolejowy. Ma to być kolejny z elementów, które zachęcą mieszkańców do korzystania z transportu publicznego i kolei.
Czytaj też: Na dworzec w Swarzędzu pojedziemy za darmo!
– Węzeł przesiadkowy to nieodłączny element całego projektu kolei metropolitalnej. Dlatego też podjęliśmy decyzję o budowie ponad 40 takich węzłów w okolicach Poznania – mówi starosta Jan Grabkowski.
Z kolei Marian Szkudlarek dodaje: – Podobny węzeł przesiadkowy powstał także w Kobylnicy. Chcemy, żeby mieszkańcy mieli alternatywę dla poruszania się samochodami i jestem przekonany, że to zachęci ich do korzystania z kolei.
POLECAMY:
Najgorsze mieszkania do wynajęcia
Poznań: Najlepsze burgery w Poznaniu [TOP10]
Najdziwniejsze ogłoszenia na klatkach schodowych
Najpiękniejsze Rolniczki w Polsce
Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]
Skąd się wzięły nazwy tych miejsc w Poznaniu?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?