Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańska Nagroda Literacka. Zyta Rudzka laureatką nagrody im. A. Mickiewicza. Znamy inne nominacje

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Laureatką nagrody im. Adama Mickiewicza została Zyta Rudzka. Do tegorocznej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej zostało nominowanych też 3 innych artystów, którzy walczą o Nagrodę - stypendium im. Stanisława Barańczaka. Gala i ogłoszenie wyników odbędzie się 19 maja. Na nagrodzonych czekają nagrody pieniężne.

Poznańska Nagroda Literacka ustanowiona została w 2015 roku. Jej patronami są polscy poeci Stanisław Barańczak i Adam Mickiewicz.

18 kwietnia ogłoszono, że laureatką Poznańskiej Nagrody Literackiej - nagrody im. Adama Mickiewicza w 2023 roku została Zyta Rudzka, autorka m. in. wydanej w 2022 roku powieści "Ten się śmieje, kto ma zęby". Jest to nagroda w wysokości 60 tys. złotych za całokształt twórczości pisarki.

Zaprezentowano też nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Są nimi Łukasz Barys, Ivan Davydenko i Anna Wakulik.

Łukasz Barys - autor tomu poezji "Wysokie słońce" oraz dwóch powieści "Kości, które nosisz w kieszeni" i "Jeśli przecięto cię na pół".

Łukasz Barys debiutował jako poeta i mimo zwrotu w stronę prozy poetą pozostał. Widać to doskonale w groteskowych neologizmach, efektownych metaforach, zdaniach kalamburach, w które obfituje jego proza. Powiedzieć, że Łukasz Barys jest jednym z najbardziej wyrazistych pisarzy młodego pokolenia - to nic nie powiedzieć

- mówi prof. Grzegorz Olszański, członek Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej

Ivan Davydenko - poeta i redaktor piszący wiersze także po polsku, mimo tego, że nie jest to jego pierwszy język. Jest autorem podcastu "Jak zostać Ukraińcem".

"Halal" Ivana Davydenki, debiut młodego poety, Ukraińca, który po paru latach mieszkania w Polsce zżył się z polszczyzną i z polskim wierszem w stopniu zdumiewającym, nie powinien przejść niezauważony. On nie potrzebuje żadnej taryfy ulgowej. Ani pochodzenie autora, ani wojna wyniszczająca jego kraj ojczysty nie są potrzebne do tego, by usłyszeć czystą i mocną liryczność, która przenika, ożywiając, obrazy i sceny trywialne i niepoetyckie

- mówi prof. Piotr Śliwiński, członek kapituły nagrody

Anna Wakulik - dramatopisarka, której antologia sztuk "Błąd wewnętrzny" ukazała się w 2021 roku, a w 2022 książkowe wydanie dramatu "Grupa krwi".

Anna Wakulik, dochowuje wierności tekstowi jako punktowi wyjścia dla teatralnej opowieści. Tworząc historie, dba o strukturę narracji i jej język. Zajmuje się tematami, które wyciągnięte z codzienności i poddane literackiemu przeobrażeniu pozwalają stawiać nowe pytania o to, co znane, ale nie do końca przeżyte, zrozumiane, doświadczone. Tę właśnie siłę tekstu dramatycznego postanowiliśmy docenić i nominować do Nagrody-Stypendium

- Magdalena Kicińska, członkini kapituły

Ogłoszenie wyników odbędzie się 19 maja o g. 12 w sali im. Lubrańskiego w Collegium Minus UAM, a tego samego dnia o g. 18 odbędzie się spotkanie z laureatami w ramach Festiwalu Poznań Poetów. Nagrodzona osoba otrzyma 40 tys. złotych. Dodatkową nagrodą dla nominowanych są rezydencje literackie w Centrum Kultury Zamek.

Dla wcale licznych poznaniaków Barańczak to dodatkowo kolega z młodości, dla niektórych uczeń, dla niektórych nauczyciel. Wrażenie, które wywołało odejście poety, jest tutaj wyjątkowo silne. Po paru dniach, w trakcie pamiątkowego czytania jego wierszy, chemik z prawnikiem, nietuzinkowi, jeden rektor, drugi prezydent, publicznie deklarują wolę ufundowania Poznańskiej Nagrody Literackiej, dwudzielnej, pod patronatem Mickiewicza (za całokształt) i Barańczaka (dla pisarza na dorobku)

- czytamy słowa Piotra Śliwińskiego w opisie nagrody.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Remont miasta stał się silną inspiracją dla artysty

Księżniczka Marcin czy Chlebakowa Matrona. Legendy o remonta...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski